Czym jest automatyka przemysłowa

Każda nowoczesna firma produkcyjna działająca na rynku, zastanawia się jak zwiększyć efektywność swojej linii produkcyjnej. Dzieje się tak, ponieważ rynek wymaga produktów o niskiej cenie, wyprodukowanych w możliwie krótkim czasie. Jedynym wyjściem jest w tym momencie automatyzacja konkretnych procesów produkcyjnych lub magazynowych. Pozwala to znacznie usprawnić pracę oraz zwiększyć możliwości przerobowe firmy. Odpowiada za to automatyka przemysłowa.  Warto jednak na wstępie zastanowić się czym ona właściwie jest. Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?

Automatyka przemysłowa – co to jest?

Automatyka przemysłowa jest bardzo szeroką dziedziną, która odpowiada za nadzorowanie pracy wszelkich maszyn i urządzeń produkcyjnych. Chodzi tutaj również o odpowiednie sterowanie nimi oraz stałe monitorowanie przeprowadzanych procesów. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych sprawia, że możliwe jest zmniejszenie kadry pracowniczej i wykonywanie części czynności przez maszyny. Idealnym rozwiązaniem jest również zastosowanie robotów przemysłowych, które mogą wyręczyć pracowników w najbardziej żmudnych zajęciach. Wszystko to składa się na możliwość zdecydowanie bardziej efektywnej produkcji. Będzie ona w stanie w krótszym czasie dostarczać większą ilość, lepszych jakościowo produktów.

Warto wspomnieć również o tym, że za automatyką przemysłową stoi duża ilość czujników oraz oprogramowanie informatyczne. Czujniki są w stanie kontrolować przez cały czas nie tylko poprawność procesu, ale również jakość produktów. Jeżeli na linii produkcyjnej wychwycą produkt uszkodzony lub gorszy jakościowo, wówczas są w stanie go odrzucić. Dzięki temu jest minimalne ryzyko, że klient końcowy zakupi towar nie spełniający jego wymagań. W ofersie sklepu Akcresoria CNC znajdziesz czujniki hallotronowe czujniki fotoelektryczne czujniki zbliżeniowe – indukcyjne i wiele innych czujników.

Stała kontrola nad produkcją i przedsiębiorstwem

Posiadając automatyczne linie produkcyjne połączone z programem informatycznym, mamy możliwość stałego kontrolowania konkretnych procesów. Dzięki temu wygodnie siedząc w biurze widzimy ile produktów zostało dziś wytworzonych i czy pojawiają się jakieś problemy. Nowoczesny systemy komputerowe do zarządzania automatyką przemysłową są również doskonałymi narzędziami statystycznymi. Będziemy mieli dzięki nim możliwość porównania tego jak wyglądała efektywność produkcji w danym okresie czasu.

Statystyki i porównania są w przypadku firm produkcyjnych bardzo ważne. Pozwalają bowiem planować produkcję tak, aby była możliwość szybkiej sprzedaży towaru. W większości branż mamy bowiem do czynienia z pewną sezonowością, którą dzięki statystykom jesteśmy w stanie wychwycić.

Czy warto inwestować w automatykę przemysłową?

Wielu przedsiębiorców staje przed wyborem tego, czy automatyzować swoją linie produkcyjną. Odpowiedź jest bardzo prosta – tak – automatyka przemysłowa jest warta inwestycji. Jeżeli nie chcemy zostać daleko z tyłu za naszą konkurencją, jest to nawet wymagane. Przemysł 4.0 wymagana automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych oraz procesów magazynowych. Dzięki temu firmy mają większe panowanie nad wszystkimi operacjami i są w stanie produkować szybciej, lepsze produkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here