Terminy podatkowe w 2021 roku

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością pilnowania wielu terminów – zapłaty podatku, składek ZUS czy dokonania rocznych rozliczeń z fiskusem. Ich pominięcie może rodzić nieprzyjemne konsekwencje w postaci kontroli podatkowej lub nałożenia na podatnika kar finansowych. Zatem jak sprawić, aby terminy podatkowe w 2021 r. zostały dotrzymane?

  1. Terminy podatkowe w 2021 r. – prowadź kalendarz
  2. Biuro rachunkowe dla firm wyręczy podatnika

Na pilnowanie terminów zapłaty poszczególnych zobowiązań do urzędów jest kilka sprawdzonych metod. Wielu przedsiębiorców zdaje się jednak w tej materii na profesjonalistów i korzysta z usług biura rachunkowego, które przejmuje na siebie część obowiązków związanych z rozliczeniami skarbowymi.

Terminy podatkowe w 2021 r. – prowadź kalendarz

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że nawet korzystając z pomocy biura rachunkowego, to on odpowiada przed fiskusem i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych za terminową spłatę wszystkich zobowiązań, a wszelkie kary związane z niedotrzymaniem terminów, obciążają przedsiębiorcę, a nie biuro. Właściciele firm prowadzą więc często własny terminarz, w którym zapisują potrzebne informacje tak, aby nie zapomnieć o żadnym ważnym terminie. Terminy podatkowe 2021 nie zmieniły się w stosunku do lat poprzednich. Przedsiębiorcy są więc zobowiązani do zapłaty składek ZUS w terminie do 10. lub 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, w zależności od tego, czy płacą składki jedynie za siebie, czy również za zatrudnionych pracowników. Obowiązkowe jest także wpłacanie zaliczek na podatek dochodowy do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, z wyjątkiem firm rozliczających się na zasadach karty podatkowej, które podatek do urzędu skarbowego wpłacają do 7. dnia miesiąca. Czynni podatnicy podatku od towarów i usług nie mogą zapomnieć również o zapłacie VAT, którą należy uregulować do 25. dnia miesiąca.

Biuro rachunkowe dla firm wyręczy podatnika

Chcąc niejako scedować część odpowiedzialności za pilnowanie terminów na księgowych świadczących usługi outsourcingowe, można posiłkować się informacjami uzyskanymi od tych księgowych. Profesjonalne biuro rachunkowe dla firm w każdym miesiącu przesyła swoim klientom informacje o wysokości należności względem ZUS i US oraz o obowiązujących w danym miesiącu terminach. Po uzyskaniu takiej informacji, aby nie martwić się o niedopełnienie terminu, wystarczy zaprogramować przelew na koncie firmowym i gotowe! Pieniądze zostaną przelane we właściwym czasie, a przedsiębiorca będzie mógł spać spokojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here