opony

Wybór opon do samochodu to bardzo ważna i odpowiedzialna decyzja. To opony mają fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym podpowiemy, na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu opon. Wśród czynników decydujących o wyborze wyróżniamy:

  1. Informację na etykiecie opony
  2. Rodzaj bieżnika w oponach
  3. Rok produkcji opon
  4. Cenę opon

Informacje zawarte w tym artykule z pewnością pomogą Ci w podjęciu optymalnej decyzji.

Jakie informacje znajdują się na etykiecie opony?

Na etykiecie opony znajdziesz następujące dane:

– rozmiar opony,

– indeks nośności i prędkości opony,

– klasę oporów toczenia,

– klasę przyczepności na mokrej nawierzchni,

– głośność.

Rozmiar opony powinieneś bezwzględnie dopasować do zaleceń producenta Twojego auta. Producenci dopuszczają zastosowanie kilku rozmiarów opon do danego modelu. Nigdy jednak nie powinieneś wykraczać poza te zalecenia. Wybór niewłaściwych opon będzie miał duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Najprostszym przykładem jest założenie zbyt dużych opon, które podczas skręcania kół ocierają się o nadkole pojazdu.

Analogicznie powinieneś postąpić w przypadku indeksu nośności i prędkości. Szczególnie ten pierwszy parametr ma duże znaczenie. Decyduje on o wytrzymałości opony na określone obciążenie. Przekroczenie maksymalnej wartości obciążenia dla danej opony znacznie skraca jej żywotność i grozi rozerwaniem w trakcie jazdy.

Klasa oporów toczenia definiuje, jaki opór generuje opona w trakcie jazdy. Ma to wpływ na poziom spalania w Twoim aucie. Klasa przyczepności określa, jak opona zachowuje się podczas hamowania na mokrej nawierzchni. Parametr głośności opony wyraża w decybelach hałas, jaki generuje opona w trakcie jazdy. Z reguły opony zimowe, ze względu na głębszą rzeźbę bieżnika, są głośniejsze od letnich.

Jaki rodzaj bieżnika w oponach jest najlepszy?

Każdy rodzaj bieżnika ma swoje określone zalety. Najtańsze są opony z bieżnikiem symetrycznym. Czy to oznacza, że są najgorsze? Jeśli masz kompaktowe auto i poruszasz się nim wyłącznie po mieście, to w zupełności wystarczą Ci opony z bieżnikiem symetrycznym. Lepsze właściwości na mokrej nawierzchni (hamowanie, ruszanie) mają opony z bieżnikiem kierunkowym. Jeśli Twoje auto robi przebiegi autostradowe, to powinieneś postawić na opony z bieżnikiem asymetrycznym. Jest on najbardziej zaawansowany technologicznie.

Czy warto zwracać uwagę na rok produkcji opon?

Warto zwracać uwagę na rok produkcji opon, ale nie można też popadać w skrajności. Pamiętaj, że opona zachowuje swoje optymalne właściwości przez 5-6 lat użytkowania. Im starsze opony kupujesz, tym bardziej skracasz tę żywotność. Oczywiście nie oznacza to, że po 6 latach opona się rozpadnie. Straci jednak część swoich właściwości, a to będzie mieć bezpośredni wpływ na obniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy.

Czy warto kupować tanie opony?

Kupując opony, zawsze najpierw bierz pod uwagę ich jakość. Cena na pewno nie powinna być głównym czynnikiem determinującym zakup. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć tanich opon, które zapewnią bezpieczeństwo podczas jazdy. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu użytkowania pojazdu, jego klasy oraz rocznych przebiegów. Im bardziej eksploatujesz swoje auto, tym większy nacisk musisz położyć na dobrej jakości opony.

Dobre i tanie opony znajdziesz w sklepie TireExpert. Na stronie tireexpert.pl będziesz mógł dobrać opony do swojego auta. W każdej chwili możesz także skorzystać z pomocy doradców pracujących w sklepie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here