Deska do pływania SUP

SUP to zupełnie nowa forma aktywności, która dopiero staje się popularna w naszym kraju. Stanowi wspaniałą alternatywę dla windserfingu, a jej niewątpliwą zaletą jest fakt, iż jest niezależna od warunków pogodowych. Nie wiesz na czym polega ten sport i jak wygląda deska do pływania SUP? Podpowiadamy!

 1. Deska do pływania SUP – co to takiego?
 2. Deska SUP – rodzaje
 3. Co warto wiedzieć przed zakupem deski SUP?

Sporty wodne mają wielu fanów, przede wszystkim dlatego, że pozwalają nam cieszyć się wolnością i napawać pięknymi widokami. Wymagają sporego poświęcenia i wysiłku, ale dają wymierne efekty i korzystnie wpływają na nasze zdrowie, ciało i wygląd. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, SUP z pewnością jest warty uwagi.

1. Deska do pływania SUP – co to takiego?

Ludzie, którzy stoją na długich deskach, przemieszczający się z wiosłem w ręku, to widok coraz częściej spotykany na polskich wodach. To właśnie miłośnicy SUP ( z ang. „Stand Up Paddle”), czyli sportu wodnego, podczas którego pływa się na specjalnej desce i wiosłuje tylko jednym wiosłem. To właśnie deska do pływania ma tutaj kluczowe znaczenie. Chociaż przypomina deskę windsurfingową, jest od niej sporo dłuższa. W wersji dla dzieci ma 250 cm długości, a w wersji wyścigowej nawet 200 cm więcej.

Jeśli interesuje cię stand up paddle, ale zastanawiasz się, czy jest to właściwa forma aktywności dla ciebie, warto zacząć od tego, iż jest to jedna z dyscyplin sportowych, które wymagają umiejętności pływania. To pozwala na bezpieczne dopłynięcie do brzegu w razie jakichkolwiek przeciwności. Poza tym SUP nadaje się zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Nie wymaga nadzwyczajnej kondycji fizycznej, pozwala natomiast zadbać o całe ciało. Dzięki treningom na desce SUP rzeźbimy mięśnie pleców, ramion oraz brzucha. Pracujemy nad równowagą i prawidłową postawą ciała, poprawiamy swoją siłę i wytrzymałość.

2. Deska SUP – rodzaje

Generalnie deski SUP możemy podzielić na deski twarde oraz deski pompowane. Te pierwsze powstają podobnie jak deska surfingowa. Sztywność konstrukcji jest ich niewątpliwą zaletą, jednak twarde deski SUP są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dość trudno je transportować i przechowywać. Natomiast deski pompowane można zmieścić nawet do dużego plecaka. Są znacznie lżejsze i łatwo dostępne. Można z nich korzystać po wypełnieniu deski powietrzem, dzięki czemu deska staje się twarda i sztywna. Jednak dla niektórych konieczność pompowania może być uciążliwa.

Dodatkowy podział dotyczy przeznaczenia deski SUP. Pod tym względem wyróżniamy:

 • Deski Kids
 • Deski Allround
 • Deski Touring
 • Deski Race
 • Deski River
 • Deski Wave
 • Deski Team
 • Deski Windsup

3. Co warto wiedzieć przed zakupem deski SUP?

Należy wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są zarówno deski jednoosobowe, jak i wieloosobowe. To, na jaką się zdecydujemy, zależy od indywidualnych preferencji. Jednak deska pływacka to nie wszystko. Potrzebujemy także kilku niezbędnych akcesoriów. Jednym z nich jest oczywiście wiosła jednopiórowe, nazywane pagają, pompę do pompowania deski (oczywiście jeśli nie zakupimy twardej deski), statecznik i smycz. Warto kupić również kamizelkę asekuracyjną. Szczególnie, jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności pływackich.

Warto też dodać, że dobre produkty powinny posiadać jedno lub dwa miejsca przeznaczone na bagaż i wyposażone w specjalną linkę. Dzięki temu zabezpieczmy się na wypadek wywrotki bądź nadpłynięcia większych fal.

SUP sprawi, że oderwiemy się od zmartwień i będziemy mogli napawać się pięknymi widokami, jednocześnie dbając o nasze ciało i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here