Zastanawiasz się nad wyborem pelletu drzewnego, jako głównego materiału opałowego? Najpierw powinieneś dokładnie poznać jego cechy. I nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o względy ekonomiczne. W przygotowanym przez nas artykule omówimy najważniejsze cechy pelletu, wśród których można wymienić:
– uniwersalność,
– wygodę użytkowania,
– wpływ na środowisko,
– koszty opalania tym rodzajem paliwa.
Zdobyte informacje dadzą Ci pełen obraz i pozwolą podjąć świadomą decyzję odnośnie wyboru pelletu drzewnego.
Uniwersalny pellet
Na czym polega uniwersalność pelletu drzewnego? Przede wszystkim na szerokim spektrum zastosowania. Zazwyczaj mówi się o pellecie w kontekście ogrzewania domów. Faktycznie pellet o średnicy 6 mm sprawdza się przede wszystkim w takim zakresie. Na rynku jest jednak również pellet o średnicy 8 mm. Ten rodzaj paliwa doskonale sprawdza się w procesie ogrzewania hal, magazynów, warsztatów czy obiektów użyteczności publicznej. Pellet drzewny może stanowić ciekawą alternatywę dla drewna kominkowego. Obecnie nie jest problemem zakup kominka, który może być opalany drewnem oraz pelletem.
Pellet wygodny w użytkowaniu
W kontekście wygody użytkowania tego rodzaju paliwa trzeba skupić się na piecach opalanych pelletem. Przeważnie są one wyposażone w funkcje, które znacznie ułatwiają obsługę. Podajnik pelletu pozwala uzupełnić opał na najbliższe kilka-kilkanaście dni. W ten sposób piec staje się w zasadzie bezobsługowy. Ponadto współczesne piece na pellet są w stanie samodzielnie kontrolować pracę palnika. Praktyczną funkcją jest alarm, który włącza się w momencie stwierdzenia nieprawidłowości lub braku pelletu w podajniku.
Na uwagę zasługuje także wygoda przechowywania pelletu. Jest on pakowany w workach o pojemności 15 kg. Dzięki temu z łatwością zapewnisz idealną czystość w kotłowni. Wartością dodaną będzie przyjemny zapach lasu roztaczający się w całym pomieszczeniu.
Wpływ pelletu drzewnego na środowisko
Pellet drzewny jest przez ekspertów określany mianem zielonego węgla. Dlaczego? Ponieważ jest on produkowany z odpadów drewna, których nie udałoby się nigdzie indziej wykorzystać. Podczas spalania pelletu do atmosfery jest emitowana minimalna ilość CO2. Ilość CO2 emitowana podczas spalania równoważy się z ilością dwutlenku węgla, jakie drzewo absorbuje przez cały okres wzrostu. Bilans wychodzi zatem na ZERO. Pellet drzewny jest zaliczany do paliw „szybko odnawialnych”.
Koszty opalania pelletem
Wygoda oraz ekologiczny charakter pelletu są bardzo ważne. Niemniej jednak dla większości osób i tak najbardziej liczy się rachunek ekonomiczny. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu pelletem, to musisz się liczyć z koniecznością modernizacji kotłowni. Dobra wiadomość jest taka, że ten wydatek zwrócić się już po 2 latach. Pellet drzewny charakteryzuje się stabilnością ceny. Stawiając na pellet, unikasz zmiennych kosztów ogrzewania. Dobrej jakości pellet możesz kupić od polskich producentów. Dzięki temu unikasz wyższych cen opału związanych z jego importem do kraju.
Ile pelletu będziesz potrzebował do ogrzania średniej wielkości domu? Jeśli wybierzesz dobrej jakości pellet, to już 4-5 ton opału wystarczy Ci na cały sezon.
Więcej informacji na temat wysokiej jakości pelletu znajdziesz na stronie pellet-robin.pl. Tam też będziesz mógł zamówić opał z dostawą do domu. W miastach takich jak Lublin dostawca oferuje konkurencyjne ceny zakupu, a także darmowy transport pelletu bezpośrednio do Twojego domu.