e-pit

Piątek, 30 kwietnia to ostatni dzień, w którym możemy złożyć wypełnione rozliczenie podatkowe za rok 2020. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu oraz specjalnym programom coroczne wypełnienie deklaracji podatkowej staje się coraz prostsze, zwłaszcza że dzięki usłudze Twój ePIT wstępne rozliczenie przeprowadza za podatnika Urząd Skarbowy. Choć na razie jest to możliwe tylko w przypadku osób prywatnych niewykluczone, że już w najbliższej przyszłości z takiej możliwości skorzystają niewielkie firmy. Na czym polega usługa Twój ePIT?

  1. Twój ePIT – na czym polega ta usługa?
  2. Jakie korzyści daje podatnikowi ta usługa?
  3. Program E-pity
  4. Zwrot nadpłaty podatku – jak wysłać pismo?

Twój ePIT – na czym polega ta usługa?

Rozliczenie PIT przez internet jest od zeszłego roku wyjątkowo proste. Krajowa Administracja Skarbowa wykonuje czynność wypełnienia formularza za podatnika, a efekt swoich prac udostępnia na specjalnej stronie, dostępnej dla każdego. Dzięki profilowi zaufanemu lub możliwości logowania poprzez bankowość elektroniczną podatnik może zobaczyć swój PIT online, a następnie wprowadzić do niego niezbędne korekty, takie jak ulgi podatkowe czy wskazanie organizacji pożytku publicznego, której przekazany zostanie 1% podatku. Po naniesieniu wszystkich poprawek można e-pity zaakceptować lub zdecydować się na samodzielne rozliczenie. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, formularz taki zostanie uznany za zaakceptowany przez podatnika. W roku obecnym KAS rozlicza wszystkie osoby, które wypełniają deklarację PIT-37 i PIT-38.

Jakie korzyści daje podatnikowi ta usługa?

Już od 15 lutego wypełniony ePIT jest dostępny dla każdego. Daje to sporo czasu na naniesienie niezbędnych korekt, jeśli jednak tego nie zrobimy formularz i tak trafi do Urzędu Skarbowego w terminie, nie narażając podatnika na kary za opóźnienie. Dodatkowo automatycznie zostanie wypełniona rubryka przekazania 1% podatku – trafi on do tej OPP, którą wskazaliśmy w zeszłym roku. Twój ePIT to również łatwiejsze opodatkowanie się wspólnie z małżonkiem a także zmniejszony czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku (dla zeznań podatkowych złożonych za pomocą Internetu wynosi on 45 dni). W tym drugim przypadku mamy możliwość zmiany numeru lub aktualizacji konta, na który ów zwrot wpłynie. Dotyczy to również ulgi na dzieci – system sprawdzi w bazie danych PESEL i szkolnictwa wyższego czy posiadamy potomstwo, na które taka ulga przysługuje i automatycznie uwzględni ten fakt w rozliczeniu.

Program E-pity

Program E-pity

Program E-pity to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli na samodzielne wprowadzenie korekt do zeznania podatkowego i wysłanie go do US. Dzięki niemu wypełnienie deklaracji podatkowej jest bardzo proste i może tego dokonać nawet osoba, która się na tym nie zna. Jest to możliwe dzięki bardzo intuicyjnemu systemowi podpowiedzi, co umożliwi prawidłowe złożenie nawet rzadko składanych deklaracji. Program do PIT gwarantuje również, iż wszystkie wprowadzone dane będą odpowiednio zabezpieczone przed możliwością nieautoryzowanego dostępu.

Zwrot nadpłaty podatku – jak wysłać pismo?

Aby przekazać do Urzędu Skarbowego pismo dotyczące rozłożenia zwrotu podatku na raty, zaliczenie lub zwrot nadpłaty lub odroczenie płatności, nie trzeba osobiście go odwiedzać. Program E-pity posiada bogatą bazę gotowych wzorów pism, które automatycznie uzupełnia naszymi danymi. Pisma te trafią na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą wybranego z listy Urzędu Skarbowego. W ten sam sposób możemy również wysyłać nasze własne druki, które należy najpierw zeskanować, a następnie dołączyć do wiadomości jako załączniki. Program E-pity posiada mnóstwo opcji, przydatnych każdemu podatnikowi i nieprzypadkowo otrzymał certyfikat „najlepsze w Polsce”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here