Obecnie fototapety znowu są na szczycie popularności i nie ma w tym nic dziwnego. Rozwój nowych technologi zwiększył możliwość drukowania w większym formacie i lepszej jakości. Dzisiaj jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia kupującego.

Fototapety w salonie: wybieramy odpowiednią opcję

Obecnie fototapety znowu są na szczycie popularności i nie ma w tym nic dziwnego. Rozwój nowych technologi zwiększył możliwość drukowania w większym formacie i lepszej jakości. Dzisiaj jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia kupującego.

Z pomocą fototapet wybór designu wnętrz gwałtownie wzrasta. Mogą one nie tylko posłużyć jako elegancki czy niezwykły element wystroju, ale także stworzyć iluzje. Odpowiednio i gustownie dopasowane do wnętrza fototapety, staną się przedmiotem uwagi waszych gości, a także pozwolą stworzyć indywidualny i jedyny w swoim rodzaju projekt mieszkania.

Za pomocą fototapet łatwo ukryć wszelkie niedoskonałości ścian: nierówności, gniazdka, a nawet przewody.

Jakie fototapety wybrać?

Jeśli zdecydowaliście się na fototapety, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, z czego wykonane jest podłoże materiału. To właśnie od tego będzie zależeć technika klejenia i późniejsza eksploatacja. 

  1. Tapety papierowe są łatwe do naklejenia, ale ze względu na swoje właściwości są mniej trwałe. 
  1. Tapety flizelinowe nie są bardziej skomplikowane do naklejania, od papierowych, ale zdecydowanie dłużej zachowują kolory i pozostałe właściwości.
  1. Tapety winylowe są trudniejsze do naklejenia. Uszkodzenia mechaniczne znoszą lepiej od pozostałych materiałów.
  2. Tapety tekstylne – bardzo kapryśny materiał, zarówno w kwestii montażu, jak i późniejszej pielęgnacji. Jeśli zdecydowaliście się na tę opcję, skorzystajcie z pomocy fachowców.

Popularne motywy wykorzystywane na fototapetach

Pomówmy o wyborze motywu fototapet do salonu. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że powinny one dopełniać ogólną kolorystykę i styl wnętrza. Ściana zazwyczaj służy jako tło dla mebli, obrazów i innych dekoracji. Fototapety same w sobie są wyjątkowym elementem wystroju pomieszczenia. Mogą one całkowicie zmienić wnętrze, odświeżyć je, nadać ekstrawagancji itp. Najczęściej przy aranżacji salonu wykorzystywane są następujące rodzaje wzorów: 

  • pejzaże ;
  • wizerunki zwierząt;
  • rysunki z dużą ilością roślin ;
  • wizerunki przedstawiające styl urbanistyczny;
  • abstrakcje;
  • motywy z szeregiem wydarzeń.

Detale, które należy wziąć pod uwagę przy klejeniu fototapet.

Istnieją pewne ogólnikowe wskazówki, dotyczące wykorzystania fototapet przy aranżacji salonu:

  1. Ozdobić należy jedną, maksymalnie dwie ściany;
  1. Strefa wypoczynkowa — najlepsze miejsce do umiejscowienia fototapet;
  1. Faktura i tematyka tapet powinna współgrać z pozostałymi przedmiotami i strukturami znajdującymi się we wnętrzu;
  1. Tapety szczególnie efektownie wyglądają w jasnym pokoju lub utrzymanym w jasnych odcieniach.

W jaki sposób zestawić fototapety i pozostałe przedmioty w pokoju?

Ściany, na których umieszczone są fototapety nie należy zastawiać  żadnymi przedmiotami i masywnymi meblami. Lepiej zostawić wolną przestrzeń między ścianą z fototapetą a innymi elementami wyposażenia.

Fototapety — dość barwna dekoracja wnętrza, dlatego też z dużą ostrożnością należy podejść do wyboru wszelkiego rodzaju dodatków, jak np. tapicerka mebli czy dywany. Harmonijnie i właściwie dopasowana kolorystyka pozwala stworzyć unikalny i niepowtarzalny design mieszkania. 

Wskazówki dotyczące wyboru fototapet do salonu.

Fototapety — przedstawiające reprodukcje znanych obrazów najlepiej sprawdzą się we wnętrzu utrzymanym w stylu klasycznym. Ich obecność nadaje pomieszczeniu elegancji. Dzisiaj takie tapety wykorzystywane są nie tylko w klasyce, ale również przy aranżacji wnętrza w duchu modern. Niezwykle prezentują się one z reprodukcjami tryptyków. Obecnie ten typ fototapet jest na topie.

Na szczycie mody królują także i czarno-białe motywy. A wszystko za sprawą ich uniwersalności – czarny i biały z powodzeniem można łączyć z dowolnymi, nawet bardzo śmiałymi odcieniami. Decydując się na taką dekorację, należy wziąć pod uwagę fakt, że pionowe usytuowanie obrazu optycznie wydłuża pomieszczenie. Doskonały efekt daje połączenie matowych i błyszczących faktur, a czarno biały kolor tylko wzmacnia efekt ich różnorodności.

Niebanalne rozwiązanie – położenie fototapety na ścianie między strefami. W tym przypadku należy pokusić się o motyw w odcieniach neutralnych lub czarno-białych. Abstrakcyjne czarno-białe motywy doskonale podkreślą pozostałe przedmioty, a także wyeksponują inne wyraziste elementy znajdujące się w pokoju. 

Tapety z motywami w stylu retro również nie ustępują pod względem popularności. Popyt na tego typu fototapety w dużej mierze wynika z tego, że dobrze wyglądają i komponują się z prostymi aranżacjami, pasują do salonu urządzonego w stylu loft, a także wspierają minimalizm.

Fototapety z perspektywą będą doskonałym rozwiązaniem, w przypadku, jeśli chcemy optycznie zmienić przestrzeń. Ściana z motywem, na którym widoczna jest perspektywa, stwarza iluzje optyczną, koryguje rozmaite wady, a nawet poszerza lub wydłuża mały pokój. 

Dla twórczych osobowości i tych, którzy uwielbiają wszystko, co nietuzinkowe, fototapety zapewniają szerokie pole do popisu. Do pokoju dziecięcego i salonu można pokusić się o motywy z wizerunkiem ludzi lub przedmiotów znajdujących się w ruchu. Piękny, niezwykły i żywy design w salonie można uzyskać stosując fototapety z freskami. Trójwymiarowy motyw jednocześnie nadaje pomieszczeniu w duchu vintage, postarzałego wyglądu, a także pewnej duchowości i elementu gotyku rzeczom codziennego użytku.

Fototapety i własne zdjęcia

Fototapety mogą stać się fantastycznym sposobem na zachowanie najlepszych wspomnień. Wystarczy wybrać zdjęcia z najważniejszymi wydarzenia i stworzyć z nich kolaż. Ściana w salonie w postaci kolażu przedstawiającego najwspanialsze chwile, będzie nie tylko wyjątkową dekoracją dla gości, ale również wprawi w doskonały nastrój domowników. 

Materiał przygotowany przez projektantów wnętrz firmy Uwalls: https://uwalls.pl/fototapety-do-salonu/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEkonomia handlu
Następny artykułSpam -definicja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here