Jak odnowić meble ogrodowe na sezon

Kiedy wiosenne słońce zaczyna naprawdę ocieplać ziemię, czas postawić krzesła i stół na tarasie i otworzyć sezon letni. Jednak zimą na meblach ogrodowych osiada kurz, stają się matowe. Deszcz, mróz, ciepło i bezpośrednie światło słoneczne mogą zniszczyć każdy materiał, a zwłaszcza meble ogrodowe na tarasie. Ponieważ nie tylko składanie, przenoszenie i regularne użytkowanie wpływa na stan mebli. Promieniowanie ultrafioletowe, strumienie wody i zmiany temperatury pogarszają, jakość i wygląd materiału. Konieczne jest odnowienie mebli ogrodowych na sezon wiosenno-letni.

Sposoby na odnowienie mebli ogrodowych na letni sezon

Konieczne jest coroczne impregnowanie drewnianych mebli ogrodowych. Kompozycja ochroni powierzchnię przed negatywnym działaniem słońca i opadów atmosferycznych oraz pomoże utrzymać wygląd przez długi czas. Niemalowane drewniane meble ogrodowe można również odnowić farbą lub lakierem, które nakłada się na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. Jeśli ktoś zna technikę decoupage, może w ten sposób ozdobić stoły i krzesła. Najlepszym wyborem będzie impregnat do drewna, który wnika głęboko w jego strukturę i zabezpiecza przed rozwojem grzybów i pleśni. Ponadto taki produkt ograniczy chłonność materiału i odpowiednio przygotuje drewno do nałożenia oleju, lakieru czy farby.

Zadbane produkty nie są tak podatne na wpływy środowiska i nie powodują większych problemów podczas czyszczenia. Usuwanie kurzu to klucz do długowieczności, dlatego na początek najlepiej zetrzeć kurz. Mydło z wodą pomoże usunąć pozostały brud. Nie czyścić plastikowych mebli ogrodowych za pomocą środków ściernych. Krzesła i stoły ogrodowe wykonane z plastiku bardzo szybko stają się szare. Winny jest kurz, który osiada na powierzchni, jest trudny do usunięcia, ale w żadnym wypadku nie należy go usuwać proszkami i żelami ściernymi.

Domowe sposoby na odnowienie mebli ogrodowych

Nowy połysk mebli ogrodowych niektórzy uzyskują dzięki zastosowaniu proszku do pieczenia i octu zamiast detergentów i płynów do czyszczenia. Wystarczy wsypać proszek do pieczenia na wilgotną ściereczką, przecierać meble, a następnie dokładnie spłukać wodą. Soda zawarta w proszku do pieczenia rozpuści brud i rozjaśni ciemne plamy.

Produkty drewniane najlepiej myć roztworem z mydłem do prania. Zaleca się szczotkować części w kierunku wzoru drewna, a następnie dobrze spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Podczas czyszczenia materiału oleistego, na przykład produktów z drewna tekowego, mogą wychodzić włókna drzewne. W takim przypadku powierzchnię należy dokładnie przeszlifować papierem ściernym. Ale procedura jest konieczna tylko przy czystych meblach, w przeciwnym razie olejki pochłoną cząsteczki brudu i zmienią drewno na ciemnoszary kolor.

Odnawianie innych rodzajów mebli ogrodowych

Wiklinowe meble wykonane z naturalnego surowego rattanu najlepiej wycierać suchą ściereczką, a następnie wilgotną (nie mokrą). Szmatką nasączoną wodą z mydłem. Zastosowanie zbyt mokrej ściereczki może doprowadzić do ściemnienia połysku produktów.

Spawane i kute meble ogrodowe wymagają szczególnej opieki. Odlewany lub kuty zestaw ogrodowy szybko rdzewieje. Dlatego musi być regularnie pokrywany środkami antykorozyjnymi lub farbą i przynoszony do domu na zimę. Mniej wybredne są meble z aluminium i stali nierdzewnej. Jednak, chociaż materiały te są mniej podatne na tworzenie się rdzy, wszystkie połączenia na takich produktach muszą być odpowiednio odnawiane, w przeciwnym razie zwiększa się prawdopodobieństwo korozji.

Plastikowe meble ogrodowe, odporne są na niekorzystne warunki pogodowe, ale mogą się odbarwić pod wpływem słońca, nawet zimą. Przed ponownym użyciem należy umyć plastikowe meble gorącą wodą z mydłem i kroplą wybielacza, aby pozbyć się brudu lub uporczywych plam. Użyć delikatnej gąbki, aby zapobiec zarysowaniu powierzchni. Dokładnie spłukać, warstwa przezroczystego wosku samochodowego pomoże skutecznie odnowić takie meble ogrodowe.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://citymeble.com/gdansk/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here