Jak pokonać smog? Sposoby na czyste powietrze

0
2596

Smog to jeden z najpoważniejszych problemów dzisiejszych miast. Obniża on jakość życia, a przede wszystkim znacząco szkodzi zdrowiu. Walka ze smogiem jest więc koniecznością, od której nie ma ucieczki. Na obecność w powietrzu pyłów tworzących smog ma wpływ wiele czynników. Jest wśród nich zła architektura miast, jak również emisja spalin samochodowych. Jednak za główny czynnik odpowiedzialny za powstawanie miejskich zanieczyszczeń uznaje się spaliny z pieców węglowych. Zatem najskuteczniejszym sposobem na zdrowe powietrza jest czyste ogrzewanie.

Jak nie szkodzić środowisku – czyste ogrzewanie w praktyce

Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że coraz większa się dziś popularność ekologicznych metod grzewczych. Jakie urządzenia są najlepszym wyborem dla pragnących zadbać o jakość powietrza? Należy w tym miejscu wymienić:

  • kotły na biopaliwo

  • grzejniki elektryczne

  • pompy ciepła

Kocioł na biopaliwo

Urządzenie wykorzystujące biopaliwa nie emituje dwutlenku węgla ani pyłów, przez co w żadnym stopniu nie przyczynia się do zwiększania zanieczyszczenia. Najczęściej wykorzystywanymi biopaliwami są: drewno, wióry, pellety i nasiona. Warto jednak mieć na uwadze, że walka ze smogiem za pomocą ogrzewania drewnem wymaga zakupu bardzo dużego kotła. Nie zawsze jest to możliwe, przez co większym wzięciem cieszą się o wiele mniejsze kotły z zasobnikiem. Przyjmują one niemal wszystkie biopaliwa o mniejszych gabarytach. Co więcej, można w nich spalać również ekogroszek, czyli najprzyjaźniejszą środowisku wersję węgla.

Grzejniki elektryczne

Kolejnym sposobem na skuteczną walkę ze smogiem jest rezygnacja z pieców węglowych na rzecz ogrzewania elektrycznego. Podobnie jak korzystanie z kotłów na biopaliwa, również ogrzewanie elektryczne nie przyczynia się do zwiększenia ilości CO2 w powietrzu.

Wiele osób martwi się potencjalnie wysokimi kosztami, jakie mogą się wiązać z zastosowaniem grzejników elektrycznych. W rzeczywistości nowoczesne urządzenia są wyposażone w system energooszczędny, dzięki któremu nie dochodzi do marnowania energii. Tym samym również koszty ogrzewania zwykle nie są szczególnie wysokie. Tego typu nowoczesne grzejniki elektryczne można znaleźć np. na stronie www.artykułygrzewcze.com. Dostępne tam urządzenia zapewniają oszczędność oraz skuteczne ogrzanie domu.

Pompy ciepła

Podobnie jak kotły na biopaliwa i grzejniki elektryczne, również pompy ciepła stają się coraz popularniejsze ze względu na swoją przyjazność dla środowiska. Urządzenia te nie tyle produkują ciepło, co raczej wykorzystują energię zgromadzoną w innym źródle. Pobierają ją z wody, powietrza lub gruntu.

Walka ze smogiem za pomocą pomp ciepła jest o tyle problematyczna, że montaż urządzenia jest drogi i zwykle bardzo skomplikowany. Ponadto, korzystanie z pompy ciepła bywa utrudnione, kiedy np. temperatura powietrza jest ujemna. Konieczne jest wtedy wykorzystanie wewnętrznej grzałki elektrycznej, co również jest ekologicznym rozwiązaniem, jednak generuje dodatkowe koszty.

Co poza ogrzewaniem?

Grzejniki elektryczne

Niewątpliwe czyste ogrzewanie to najważniejszy punkt planu walki ze smogiem. Trzeba jednak pamiętać, że również inne czynniki przyczyniają się do powstawania smogu. Trzeba tu wspomnieć o konieczności ograniczenia ilości spalin samochodowych. Walka ze smogiem wymaga również tworzenia rozsądnych planów zabudowy miast, które uwzględnią korytarze powietrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here