Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować skórzane meble?

Skóra to bardzo popularny materiał wykorzystywany jako obicie meblowe. Wyjątkowo pięknie się prezentuje i pasuje do różnych wnętrz. Jednak warto o niego odpowiednio dbać, aby dobrze się prezentował przez długi czas. Meble skórzane kosztują o wiele więcej niż inne wyposażenie wnętrz, ale jest bardzo popularne. Tego typu obicia są bardzo stylowe oraz służą przez wiele lat, a wyglądają doskonale. Skóra to naturalny materiał, który jest bardzo trwały, a wbrew pozorom łatwo ją pielęgnować oraz czyścić.  Jednak trzeba to robić systematycznie i przestrzegać pewnych wskazań, a dobrze je umyjemy i nie uszkodzimy.

Skóra to materiał z wyższej półki, ale nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych czy jakieś szczególnej konserwacji. Jednak nie wolno zapominać o jej czyszczeniu i trzeba to robić w odpowiedni sposób. W końcu chcemy, żeby nasze meble zachowały swoje piękno przez długi czas. Dlatego powinniśmy się stosować do poniższych wskazówek, a osiągniemy ten efekt.

Czego potrzebujemy do prawidłowego i dokładnego czyszczenia skórzanych mebli?

  • Odkurzacza,
  • czystej, bawełnianej ściereczki z mikrofibry,
  • odrobiny octu,
  • niedużego wiaderka.

Etapy czyszczenia skórzanych mebli:

  • Dokładnie odkurzanie – sprzątanie zawsze zaczynamy od odkurzania. Tak samo powinna wyglądać sytuacja w przypadku czyszczenia skórzanych mebli. Zaczynamy więc od dokładnego oczyszczenia i nie pomijamy żadnych zakamarków. Z trudnodostępnych miejsc kurz można usunąć za pomocą wąskiej części odkurzacza albo namoczoną ściereczką. Po skończonym odkurzaniu, warto jeszcze przetrzeć mebel wilgotną ściereczką z mikrofibry.
  • Ocena stanu mebli – jak skończymy odkurzać i przetrzemy meble to powinniśmy dokładnie ocenić ich stan. Może się okazać, że niektóre miejsca wymagają dodatkowej uwagi, wtedy czyścimy je jeszcze raz albo planujemy dodatkowe czyszczenie w innym terminie.Jak prawidłowo czyścić i pielęgnować skórzane meble?
  • Przygotuj wodę z octem – taka mieszanka doskonale nadaje się do czyszczenia skórzanych obić, a jej kolejną zaletą jest cena – jest wyjątkowo tania. Jak przygotować odpowiednią mieszankę? Potrzebna nam będzie szklanka wody i szklanka octu, następnie mieszamy je do momentu aż uzyskamy preparat czyszczący. W gotowej miksturze moczymy szmatkę z mikrofibry, a następnie przecieramy nią meble. Czynność najlepiej powtórzyć dwa razy, aby osiągnąć lepsze efekty.
  • Przetrzyj meble na sucho – gdy meble będą już dokładnie oczyszczone mieszanka octową, należy przystąpić do ich wycierania na sucho. Niektóre miejsca mogą już być bardzo zużyte, wtedy najlepiej posmarować kremem natłuszczającym.

Bardzo ważne, aby w trakcie czyszczenia skórzanych mebli nie eksperymentować z chemicznymi środkami. Niestety mogą one bardzo uszkodzić obicia wykonane ze skóry. Jeśli zauważymy jakieś plamy na naszych skórzanych meblach, wtedy najlepiej delikatnie usunąć ją przy użyciu wody z płynem do naczyń oraz bawełnianej szmatki. W przypadku skórzanych mebli taka opcja najlepiej się sprawdza – jest bezpieczna i skutecznie usuwa plamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here