Jak ćwiczyć głos?

Wiele osób chciałoby pięknie śpiewać, ale myślą, że jest niewykonalne. Śpiewanie kojarzy nam się z talentem i jesteśmy przekonani, że jesteśmy go przekonani. Wiele osób wstydzi się śpiewać, ponieważ uważa, że im to nie wychodzi i martwią się, że strasznie fałszują. Zapominamy o tym, że śpiewania się można nauczyć. Nawet najgorszy głos można wyćwiczyć, a najlepszy trzeba trenować, aby się nie pogorszył. Tylko trzeba to robić – w końcu trening czyni mistrza. Marzycie o tym, żeby Was głoś brzmiał pięknie? To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zastosujecie się do naszych wskazówek, a zaskoczycie innych swoim pięknym śpiewem.

  1. Najważniejsze jest nasze myślenie. Najpierw warto się skoncentrować i odstresować oraz zapomnieć o wszystkich napięciach. To bardzo ważny etap, ponieważ nasz umysł ma ogromny wpływ na to, jak śpiewamy. Musimy myśleć tylko o tym i zapomnieć o wszystkich problemach.
  2. Postawa też ma wpływ na nasz głos, więc warto ją przećwiczyć przed lustrem. Biodra powinny znajdować się w jednej linii z tułowiem, ramiona odgięte do tyłu, głowa lekko uniesiona, aby podbródek znajdował się prawie równolegle do podłogi. Najlepiej jest, gdy czujemy się tak jakby coś ciągnęło nas do góry za czubek głowy. Osoby, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy, powinny śpiewać oparte plecami o ścianę.Jak ćwiczyć głos?
  3. Warto też rozciągnąć mięśnie, przede wszystkim pleców, ramion i brzucha. Taka sprawa sprawi, że nasz głos będzie lepiej brzmieć i łatwiej pozbędziemy się napięcia.
  4. Zanim zaczniemy śpiewać, warto przeprowadzić wokalną rozgrzewkę, która trwa około 5 minut. Jak powinna wyglądać? Najpierw śpiewamy w środkowym zakresie naszej skali, a później coraz niższe i wyższe dźwięki do momentu aż dojdziemy do krawędzi skali. Nie powinniśmy się zbytnio naprężać, aby nie uszkodzić głosu, a stanie się to, gdy będziemy śpiewać dźwięki spoza naszej skali. Najlepiej badać swój głos, ale nie nadwyrężać go. Można też śpiewać piosenki, które dobrze znamy.
  5. W czasie treningu nie warto uczyć się tylko nowej piosenki. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy czasem uczenia się, a czasem powtarzania tego, co już znamy. Jest to istotna sprawa, która ułatwi koncentrację oraz naukę nowych rzeczy. Uczenie się przez cały czas jednej piosenki może nas znudzić i nie będziemy mieli ochoty na dalszy trening.
  6. Na koniec treningu warto zaśpiewać jakąś piosenkę w taki sposób jakbyśmy ją właśnie śpiewali przed publicznością. Należy włożyć w to wszelkie emocje oraz uczucia. W ten sposób ćwiczymy nasze zdolności teatralne, co stanowi niezłe podsumowanie naszego treningu.

Na koniec kilka wskazówek:

  • Powietrze należy odpowiednio nawilżyć, a pod ręką powinna być woda do picia.
  • Nie możemy nadwyrężać głosu, gdy czujemy dyskomfort trzeba zmienić ćwiczenia.
  • Nie śpiewamy, gdy boli nas gardło – to może poważnie uszkodzić nasz głos, więc lepiej sobie zrobić dzień wolny.
  • Można też znaleźć partnera do ćwiczeń, który nam powie, czy piosenka dobrze nam wychodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here