Jak rozliczyć PIT-39? Zeznanie po zbyciu nieruchomości

Obowiązek złożenia formularza PIT-39 w urzędzie mają ci podatnicy, którzy uzyskali przychód ze sprzedaży nieruchomości. Wypełnienie tego dokumentu może być utrudnione dla tych osób, które po raz pierwszy rozliczają się z tego rodzaju dochodu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak rozliczyć PIT-39, kiedy obowiązuje Cię jego złożenie, a także jak postępować w przypadku zbycia nieruchomości za granicą.

Kogo obowiązuje PIT-39?

Deklarację PIT-39 powinieneś dostarczyć do swojego urzędu skarbowego, jeżeli sprzedałeś nieruchomość i z tego tytułu uzyskałeś przychód. Obowiązek dotyczy jednak ściśle określonego przypadku. Pomiędzy datą nabycia/wybudowania nieruchomości (licząc od końca roku kalendarzowego) a jej zbyciem nie może minąć 5 lat.

Wówczas należy zapłacić podatek z tytułu odpłatnego zbycia:

  • nieruchomości/ części nieruchomości/ udziału w nieruchomości,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub mieszkalnego,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak rozliczyć PIT 39?

Zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT-39 i poprawnie wypełnić deklarację? Podstawą zeznania PIT-39 jet ujawnienie dochodu ze zbycia nieruchomości. Stanowi on różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania a kosztami uzyskania przychodów. Czym są poszczególne składowe?

Podstawa opodatkowania

Podstawa opodatkowania to nic innego jak przychód, od którego należy odjąć koszty sprzedaży. Zaliczymy do nich m.in.:

  •  koszty opłat sądowych lub notarialnych,
  • koszty ogłoszeń,
  • koszty pośredników,
  • opłaty planistyczne.

Koszty uzyskania przychodów

Z kolei za koszty uzyskania przychodów rozumie się udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia nieruchomości, powiększone o udokumentowane nakłady. Będą to więc wydatki związane m.in. z:

  • wykończeniem lokalu lub budynku mieszkalnego nabytego w stanie deweloperskim,
  • modernizacją nieruchomości w trakcie jej posiadania,
  • zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn.

Zwolnienie z podatku

Warto wiedzieć nie tylko, jak rozliczyć PIT 39, ale również, jak wskazać urzędowi skarbowemu, że uzyskane przychody zostaną przeznaczone na realizację własnych celów mieszkaniowych. Jeśli tak się stanie w ciągu 2 lat od osiągnięcia przychodu, podatnik może być zwolniony z odprowadzenia podatku.

Jak wygląda to w praktyce? Jeśli kwotę z uzyskania przychodu zechcesz przeznaczyć na zakup nowej nieruchomości lub modernizację już posiadanej, musisz uwzględnić tę informację w składanym zeznaniu PIT-39. Należy w nim zadeklarować kwotę, którą chcesz skierować na cele mieszkaniowe. Istotne będzie też obliczenie maksymalnej kwoty, jaka w danym przypadku może być zwolniona z opodatkowania.

Co istotne, aby uzyskać zwolnienie z podatku, należy dokumentować wydatki na cele mieszkaniowe. Powinny być to imienne dokumenty. Wydatki mogą być rozłożone w czasie – może być to zarówno jeden remont, jak i kilka inwestycji.

Rozlicz PIT-39 za 2018 rok Programem PIT Pro już dziś!

Źródło: Portal Podatkowy Podatnik.Info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here