Kolano to największy staw w ludzkim organizmie. Budowa stawu kolanowego jest dość skomplikowana, przez co jest on szczególnie narażone na urazy. Nie tylko kontuzje są jednak przyczyną bólu. Przykre dolegliwości powodować równie dobrze mogą choroby zwyrodnieniowe stawów czy toczący się w obrębie stawu kolanowego stan zapalny. Wielu problemów związanych z kolanami można uniknąć, dbając o ich zdrowie na co dzień. Dowiedz się, jak wzmocnić kolana i tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób.
Właściwa waga
Opuchnięte kolana nie zawsze są wynikiem urazu, czasem do wystąpienia obrzęku przyczynia się zbyt duża waga. W końcu każdy kilogram jest obciążeniem dla naszych kolan. Nadwaga nie dość, że sprzyja powstawaniu choroby zwyrodnieniowej stawów, to jeszcze nasila dolegliwości z nią związane. Dlatego w trosce o zdrowie kolan należy zadbać o prawidłową wagę.
Unikanie dźwigania
Dźwiganie ciężkich rzeczy sprzyja przeciążeniom kolan, dlatego w miarę możliwości należy się go wystrzegać. Nie zawsze jest to jednak możliwe – wtedy pamiętać trzeba o prawidłowej postawie. Nie powinno się niczego podnosić na prostych kolanach. Podczas dźwigania należy unikać pochyleń na boki i skrętów tułowia. Kiedy tylko to możliwie, powinno się odłożyć ciężki przedmiot na podłogę.
Dieta na stawy kolanowe
Dla zdrowia kolan powinno się stosowań zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze takie jak witaminy i minerały. By stawy kolanowe funkcjonowały prawidłowo, potrzebny jest m.in. wapń, który zapewnia zdrowe kości oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Ponadto zadbać jeszcze trzeba o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie, ponieważ wspomaga ona wchłanianie wapnia oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
Ćwiczenia na staw kolanowy
Mówi się, że sport to zdrowie i jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Dzięki aktywności ruchowej pełny zakres ruchu w stawie zostaje utrzymany, poprawia się siła mięśniowa kończyn dolnych, a stawy się wzmacniają. Nie trzeba dużo – wystarczy trenować przez 15 minut dziennie, codziennie, by zauważyć poprawę w funkcjonowaniu stawów kolanowych. Warto też udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który doradzi, jakie ćwiczenia na kolana warto robić, by je wzmocnić.
Suplementacja na stawy kolanowe
Dodatkowe wsparcie dla kolan może stanowić preparat na stawy 4Flex. Produkt ten zawiera kolagen Fortigel®, który jest łatwo przyswajalny. Występuje w formie saszetek z proszkiem. To dzięki kolagenowi produkowana jest odpowiednia ilość mazi stawowej w kolanach, a chrząstki pozostają elastyczne. W skład tego preparatu na stawy wchodzi także witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki.
Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie spada. Dzieje się to już po przekroczeniu 25. roku życia. Dlatego właśnie warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie z zewnątrz w formie suplementów diety z kolagenem. Jednocześnie należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Odpowiednie obuwie
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że obuwie również ma znaczenie dla zdrowia kolan. Buty powinny być wygodne i komfortowe, ale przede wszystkim dopasowane do kształtu i budowy stopy. Kobiety powinny w miarę możliwości jak najrzadziej chodzić w butach na obcasie, w szczególności wysokim. W przypadku problemów z dopasowaniem obuwia warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki ortopedyczne robione na zamówienie.
Odciążanie kolan w spoczynku
Do tego wszystkiego trzeba jeszcze pamiętać o odpoczynku. Jest on szczególnie ważny w przypadku osób, które większą część dnia spędzają w pozycji stojącej. W trakcie wstawania z krzesła lub łóżka należy wspomagać się rękami, gdyż ruchy te są dużym obciążeniem dla kolan. W razie wystąpienia obrzęku wokół kolan po długim dniu na nogach można zastosować okłady chłodzące lub zimną kąpiel.