drukarka laserowa

Z pewnością większość z nas wie, jak przydatna jest drukarka. Wśród szerokiej gamy produktów można odnaleźć drukarkę laserową. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. czym charakteryzuje się drukarka laserowa, jak działa oraz jakie są najbardziej popularne marki drukarek.

Czym jest drukarka laserowa?

Drukarka laserowa jest rodzajem drukarki, która wykorzystuje światło lasera lub diody LED w czasie drukowania. Celem jest naelektryzowanie bębna światłoczułego w taki sposób, aby naniósł on odpowiednią ilość tonera z zasobnika na drukowaną powierzchnię, który po utrwaleniu w podwyższonej temperaturze utworzy wydruk. Drukarka laserowa charakteryzuje się bardzo wysoką jakością wydruku, w większości przypadków jest to druk odporny na wodę i bardzo trwały. Drukarki można podzielić na te z wydrukiem kolorowym, które wykorzystują w większości przypadków cztery różne tonery CMYK oraz monochromatyczne przy użyciu wyłącznie czarnego tonera. Więcej o drukarkach laserowych dowiesz się pod linkiem: https://www.euro.com.pl/drukarki-laserowe.bhtml.

Etapy drukowania w sprzęcie laserowym

Zasada działania w drukarkach laserowych nie jest zbytnio skomplikowana. Składa się z sześciu etapów. Tak naprawdę jest on bardzo podobny do klasycznych kserokopiarek. Pierwszym z etapów jest przygotowanie wałka. Wałek jest pokryty światłoczułym materiałem albo krzemem. Zanim nastąpi uruchomienie procesu zostaje on naelektryzowany. Następnie dochodzi do naświetlania za pomocą laserem lub linijką diodową. Dzięki temu ładunek elektryczny zostaje utracony w naświetlonych już miejscach.

Można wyróżnić dwa rodzaje drukarek laserowych monochromatycznych:

  • write-black,
  • write-white.

Drukarka typu write-black jest technologią naświetlającą określone punkty do zadrukowania. Gwarantuje ona otrzymanie wydruków w głębokiej czerni.  W przypadku nadruku write-white naświetlone jest miejsce, które powinno zostać puste. Dzięki temu detale są lepiej podkreślone.

Kolejnym z etapów jest wywoływanie. W tym momencie toner przesuwa się z wałka wywoływaczki na wałek światłoczuły zarówno w miejscach nienaświetlonych i naświetlonych.

Toner zostaje naniesiony na papier dzięki elektryzowaniu się ładunku o przeciwnym znaku elektrody, która znajduje się pod papierem. Przesuwa się on pomiędzy rozgrzane wałki. W tym czasie toner zlepia się i ulega utwardzeniu.

W tym momencie światłoczuły wałek ulega rozelektryzowaniu, jak również zostaje oczyszczony z resztek tonera.

W przypadku druku kolorowego na urządzeniu laserowym jest bardzo podobne. Jako różnicę uznaje się bęben światłoczuły. Najpierw zostaje on oświetlony, a kolejno nanoszone są barwy CMYK.

Z racji rozwoju technologii laser coraz częściej zostaje zastąpiony światłem LED. Diody naświetlają obraz na bębnie. Jego zadaniem jest pobieranie tonera. Co ciekawe drukarka, która jest wyposażona w diody LED ma mniej ruchomych części niż laserowy odpowiednik. Dzięki zastosowaniu tych technologii sprzęt można używać zarówno w zaciszu domowym oraz w biurze. Nie sprawdzi się jednak w 100% w przypadkach, gdzie potrzebna jest dbałość o odwzorowanie kolorów w 100%.

Najbardziej popularne marki drukarek?

Na rynku można znaleźć wiele marek oferujących drukarki laserowe, do najbardziej zalicza się HP https://www.euro.com.pl/drukarki-laserowe,_HP.bhtml oraz Brother https://www.euro.com.pl/drukarki-laserowe,_Brother.bhtml.

Decydując się na drukarkę warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: technologia druku, format druku, szybkość druku w czerni, rodzaje złącz do drukarki oraz możliwość łączenia bezprzewodowo z komputerem.

Na co zwracacie uwagę podczas zakupu drukarki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here