Jakie są zalety czytania książek?

Obecnie coraz mniej ludzi czyta książki. Wolą spędzać czas w sieci, oglądać filmy lub grać na komputerze. Czasami przeczytają jakieś czasopismo, a nieliczni sięgają po książki. Zapominamy o tym, że czytanie książek ma wiele zalet. Nasz artykuł Wam o tym przypomni.

  1. Czytanie książek pomoże nam ćwiczyć mózg. Podczas oglądania telewizji lub grania w gry bezmyślnie wpatrujemy się w ekran. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w trakcie czytania, wtedy nasz mózg zostaje wprawiony w ruch i poprawia się nasza zdolność do analitycznego myślenia. W trakcie lektury staramy się łączyć i kojarzyć różne fakty oraz zapamiętujemy wiele szczegółów. Wyobrażamy sobie też różne rzeczy, które zostały opisane w książce. Dzięki tym działaniom osoby, które czytają łatwiej i szybciej radzą sobie w wielu sytuacjach.
  2. Dzięki czytaniu nasze słownictwo staje się bogatsze. W trakcie lektury często trafiamy na zupełnie obce nam słowa. Wtedy zamiast sięgać po słownik staramy się odkryć ich znaczenie na podstawie kontekstu, w którym zostały użyte. Im częściej się pojawią, tym szybciej je zapamiętujemy.
  3. Czytanie może również poprawić nasze pisanie. Może się to wydać nieco dziwne, ale tak właśnie się dzieje. Skoro poznajemy nowe słownictwo to zaczynamy go używać nawet w piśmie, a to sprawia, że nasze teksty stają się ciekawsze.
  4. Lektura książek sprawia, że mamy większą wiedzę. Z książek dowiadujemy się różnych nowych informacji, które mogą stać się użyteczne w naszym codziennym życiu.
  5. Czytanie poprawia pamięć i koncentrację. Dzieje się tak, ponieważ lektura pozwala nam poznać w pełni jakieś informacje, które tworzą pewne historie. Jednak, żeby dane szczegóły połączyły się w całość musimy się skoncentrować w trakcie czytania.
  6. Czytanie ma też wpływ na naszą wyobraźnię. W trakcie lektury staramy się nadać obraz danym postaciom oraz wydarzeniom. Słowa zawarte w książce w naszej głowie zamieniają się w pewien film. To sprawia, że nasza wyobraźnia lepiej funkcjonuje.Jakie są zalety czytania książek?
  7. To może wydawać się zdumiewające, ale czytanie także wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Dzięki lekturze nasza wiedza się poszerza, a wtedy czujemy się pewniej w wielu sytuacjach, w których łatwo nam się odnaleźć. To wszystko sprawia, że zwiększa się poczucie naszej własnej wartości, ponieważ wiemy, że sobie zawsze poradzimy.
  8. Czytanie też sprawia, że stajemy się lepszymi rozmówcami. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie czytania pogłębiamy naszą wiedzę oraz rozszerzamy zakres znanego nam słownictwa. Dzięki temu w czasie dyskusji mamy więcej do powiedzenia i nasi rozmówcy z chęcią nas słuchają. Dlatego warto sięgać po książki z różnych dziedzin, które nauczą nas więcej nowych rzeczy.
  9. Czytanie daje nam również satysfakcję, ponieważ dzięki niemu uczymy się różnych rzeczy, a także zabija nudę. W trakcie lektury przenosimy się do zupełnie innego świata i poznajemy nowe postacie, co pozwala nam zabić codzienną monotonię. Dlatego, gdy siedzimy sami w domu nie rozpaczajmy, tylko sięgajmy po książki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here