Kratka ogrodowa – mała rzecz, która zrewolucjonizuje Twój ogród!

Przestrzeń wokół domu to miejsce, które wymaga przemyślanego zagospodarowania. Niestety, bardzo wiele ogrodów z potencjałem zamienia się w przykre dla oka składowiska starych mebli, typowe graciarnie czy zarośnięte chwastami pola. Oczywiście najistotniejsze jest zaangażowanie samego gospodarza, bez tego próżno liczyć na estetyczny efekt. Ale przydadzą się również praktyczne artykuły ogrodowe. Jednym z niedocenianych, są drewniane kratki – proste płotki, które potrafią wyjątkowo pomóc w uporządkowaniu ogrodu.

Czym jest kratka ogrodowa i ile kosztuje?

Kratki do ogrodu to nic innego jak częściowo transparentne przęsła, składające się z solidnej, drewnianej ramy oraz wypełnienia w formie kratownicy z listew, która ułożona jest pod kątem 45 stopni. W zależności od modelu, kratki ogrodowe z Produktyogrodowe.pl mogą mieć różne kształty, z reguły te produkty ogrodowe wykonywane są na planie prostokąta lub kwadratu, a element zmienny, swego rodzaju ozdoba, to zwieńczenie górnej krawędzi – tam kratka drewniana może mieć wykończenie łukowe, strzeliste itp. Jest to bardzo niewyszukana forma, dla zdolnego amatora domowego majsterkowania, płoty kratkowe są do wykonania samodzielnie, wystarczy trochę wolnego czasu, podstawowe narzędzia i dobry materiał.

Cena kratek ogrodowych waha się od kilkudziesięciu do prawie 200 zł za moduł, w zależności od oferty producenta artykułów ogrodowych. Tanie kratki drewniane to zwykle niskie podpory pod nasadzenia, podczas gdy te najdroższe z powodzeniem mogą stać obok najwyższej klasy płotów osłonowych – mają tę samą wysokość i trwałość.

Zastosowanie płotów kratkowych w ogrodzie

Jak wykorzystać potencjał czegoś tak niepozornego jak kratka ogrodowa? Otóż wyobraźmy sobie, że ogród to wnętrze domu bez ścian działowych. W takiej sytuacji łazienka, schowek czy kuchnia stanowiłyby jedno pomieszczenie. Kratka drewniana to właśnie forma dodatkowej ściany działowej – pozwala wytyczyć strefy w ogrodzie, oddzielając miejsca do nasadzeń, do rekreacji i przestrzeń gospodarczą. Z trzech przęseł kratek drewnianych i prostego zadaszenia można zbudować np. miejsce do składowania odpadów zielonych lub drewna, kącik do pojemników na różne rodzaje odpadów komunalnych, albo zwykły garaż na rower lub skuter.

ploty siatki

Fot. Drewniany płot kratkowy z www.produktyogrodowe.pl

Płot kratkowy ciekawie sprawdza się także jako dodatkowy element przy tworzeniu strefy rekreacji lub gastronomii w ogrodzie. Zestaw do grilla, wędzarnia ogrodowa oraz meble mogą zostać estetycznie wkomponowane we własnej roboty pergolę lub wiatę, której podstawowym elementem będzie właśnie transparentna, drewniana kratka. To doda nieco intymności, pozwoli bardziej komfortowo wypoczywać i celebrować ważne dla domowników chwile.

Kraka ogrodowa drewniana nie wymaga żadnych uciążliwych prac montażowych, jest to element lekki i nie przewiduje się dla niego wysokich obciążeń, stąd nie trzeba go nawet kotwić, wystarczy zwykłe wkopanie w grunt. Jak dbać o płot kratkowy? Wystarczy czyszczenie raz na 3-5 lat oraz dokładne pokrycie całej powierzchni impregnatem powłokotwórczym. W ten sposób drewniane artykuły ogrodowe mogą służyć całe dekady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here