Wbrew powszechnemu przekonaniu, lasery w przemyśle to nie tylko wycinarki 2.5d. Spora grupa klientów poszukuje też laserów o znacznie mniejszych mocach, celem wykonywania znakowań, oznaczeń, teksturowań, gdzie sprawdza się typowy laser do grawerowania w metalu, ale technologia laserowa często wykorzystywana jest jako obróbka addytywna poprzez napawanie laserowe, głównie powierzchni form wtryskowych w trakcie regeneracji.
Przykładem firmy produkującej takie urządzenia jest włoski lider w zakresie laserów przemysłowych – firma Sisma, posiadająca urządzenia takie, jak laser do grawerowania w metalu mogący również zastępować elektrodrążarki w dziedzinie teksturowania powierzchni form, urządzenia serii SWA realizujące napawanie laserowe pozwalające przeprowadzać regenerację form oraz usuwać błędy obróbki jak też drukarki 3d, spiekające proszki metali między innymi do zastosowań jubilerskich tam, gdzie jest to jedyny sposób na wykonanie skomplikowanych kształtów wymaganych przez klientów.
Napawanie laserowe
Poprzez napawanie laserowe rozumie się stopienie w osłonie argonu (lub innego gazu osłonowego) za pomocą wiązki lasera spoiwa podawanego w formie drutu z jednoczesnym wtopieniem go w powierzchnie. Wykonane w ten sposób napawanie pozwala na usunięcie uszkodzeń lub śladów po błędnej obróbce, celem ponownego wykorzystania częściowo zużytego lub uszkodzonego elementu, zwykle formy wtryskowej.
Laser do grawerowania
Laser do grawerowania w metalu, dzięki nowoczesnym systemom wizyjnym, jest w stanie sam rozpoznać orientację i lokalizację przedmiotu obrabianego i nanieść na jego powierzchnie oznaczenia takie, jak wzór producenta, datowniki, numery seryjne lub też przeprowadzić głębszą erozję celem teksturowania albo wykonania wgłębienia wystarczającego na wypełnienie poprzez wtrysk tworzywa.
Laser do grawerowania w metalu i maszyny pozwalające na napawanie laserowe są stosunkowo prostymi w budowie urządzeniami, przez co kusząca może być wizja zakupu ich od chińskich producentów. Problem pojawia się natomiast w momencie, kiedy nasz laser do grawerowania w metalu wymagać będzie serwisu lub części zamiennych. Warto zastanowić się więc, nad podobnym cenowo rozwiązaniem w postaci urządzenia używanego, np. poprzez największy portal sprzedażowy dla obrabiarek „z drugiej ręki” w Polsce, czyli Obrabiarka.pl