Pościel dla niemowlęcia

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to wyzwanie, przed którym staje każdy rodzic. Jednym z jej kluczowych punktów jest zadbanie o łóżeczko – miejsce, gdzie maluch będzie spędzał sporo czasu w pierwszych miesiącach życia. Oprócz samego mebla równie ważna jest właściwie dobrana pościel.

Jaka powinna być pościel dla niemowlaka? Co można włożyć do łóżeczka, a czego lepiej unikać? O tym przeczytacie poniżej.

Wygodne łóżeczko – centrum dziecięcego pokoju

Nie da się ukryć, że łóżeczko to element wyprawki, bez którego nie da się funkcjonować od pierwszych chwil malucha w domu. Zapewnia miejsce do snu, odpoczynku, a nawet zabawy. Musi być zatem wygodne i bezpieczne dla małego użytkownika. Z tych też względów trzeba odpowiednio dobrać samą konstrukcję łóżeczka (najczęściej drewniana z wyjmowanymi szczebelkami) oraz wszystko, co trafi do jego wnętrza.

Szczególnie istotny jest materacyk. To przecież od niego zależy, czy maluch wygodnie prześpi noc. Materacyk wpływa jednak nie tylko na jakość snu. Musi stanowić dobre podparcie dla ciała dziecka (zwłaszcza kręgosłupa), by umożliwić stabilny rozwój. Dzięki temu wytworzą się naturalne krzywizny, zminimalizuje się ryzyko wad postawy i problemów w rozwoju ruchowym w przyszłości.

Jaki zatem powinien być bezpieczny materacyk? Najlepiej stawiać na dość twarde produkty, które zapewnią solidne podparcie, ale przy tym dopasują się do kształtu dziecięcego ciała. Optymalnym rozwiązaniem bywają materacyki z pianki o dużej gęstości, jak choćby te dostępne na stronie: https://rucken.pl. Inną opcją są modele z perforowaną warstwą lateksu lub włóknami kokosowymi.

Pościel dla niemowlaka – najważniejsze elementy

Co jeszcze musi trafić do dziecięcego łóżeczka? Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zdejmowalne osłonki na materac, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Znacznie łatwiej bowiem wyprać w pralce samą osłonkę niż wyczyścić cały materac.

Z czego jeszcze składa się właściwa pościel dla dziecka? Przydaje się kołderka (standardowy rozmiar to 60 x 120 cm lub 90 x 120 cm – nieco większy niż szerokość łóżka) lub kocyk do przykrycia. Niekiedy zastępuje się je śpiworkiem lub rożkiem, które nie tylko zapewniają ciepło, ale też dają maluchowi poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają zasypianie. W pierwszych miesiącach życia należy natomiast zrezygnować z klasycznej poduszki. Jeśli pojawiają się wskazania medyczne, by podnieść nieco główkę dziecka, używa się specjalnego klina, wkładanego pod materacyk. Na standardową poduszkę można się zdecydować między 12. a 18. miesiącem życia, gdy dziecko swobodnie obraca się na boki, a pościel nie utrudnia mu ruchów.

Z czego powinna być zrobiona pościel dla niemowlaków?

Należy stawiać na materiały przyjemne w dotyku, nie podrażniające delikatnej skóry dziecka. Tkaniny powinny być miękkie i nie mieć ostrych elementów (guziki, zamki, zatrzaski). Najlepszą opcją są oczywiście zestawy bawełniane – proste do utrzymania w czystości i zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Oprócz nich chętnie stawia się na oddychające materiały syntetyczne.

Podczas wyboru pościeli dla niemowlaka zwracajmy uwagę na to, czy dany produkt posiada certyfikaty, np. OEKO TEX STANDARD, poświadczający, że poszewki czy kocyki nie zawierają szkodliwych substancji. Warto unikać bardzo wzorzystych tkanin, ograniczając tym samym ilość barwników, z którymi kontakt będzie miało dziecko.

Wygodne łóżeczko – przyjemny sen i zdrowy rozwój dziecka

Pościel w łóżeczku dziecka to jeden z podstawowych elementów wyprawki. Warto zawczasu zaopatrzyć się w potrzebne produkty, wysokiej jakości, bezpieczne i praktyczne, by zapewnić przyjemny i komfortowy sen maluchowi już od pierwszych dni życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here