Porównywarki internetowe to bardzo przydatne narzędzie. Coraz więcej ludzi przed zakupem ubrania, laptopa czy wykupieniem ubezpieczenia, chętnie z niego korzysta, po to, aby być pewnym, że dokonali właściwego wyboru i wydadzą pieniądze w najlepszy możliwy sposób.
Kilka słów o historii tego wynalazku
Od kiedy ludzie zaczęli używać Internetu do zakupów, tak szybko pojawił się problem, jak w sprawny sposób szukać tego co nas interesuje, pośród morza rzeczy, albo za drogich, albo zupełnie nie spełniających naszych wymagań, a ogrom ofert oraz dość ograniczone możliwości wyszukiwarek, przyprawiały o ból głowy. Na szczęście życie nie lubi pustki, albo jak kto woli, popyt nakręca podaż, więc w 1997 roku (w ubiegłym milenium! sic!) zespół informatyków z Netbot – pierwszą porównywarkę internetową – Jango. Później, jak grzyby po deszczu, wraz z rozwojem takich firm jak Amazon czy eBay, powstawały coraz to nowsze i doskonalsze portale. Obecnie na zachodzie dominują takie serwisy jak Google Shopping, Nextag, PriceGrabber oraz Shopping,com. Aktualnie oferują one naprawdę ogromne możliwości szybkiego “buszowania” po sklepach internetowych. Wraz z rozwojem handlu, nie tylko towarami, ale również i usługami pojawiły się wyspecjalizowana oferta np. dla osób, które chcą porównać ubezpieczenia, co można zrobić np. na stronie Wygodnie.pl.
Opis technologii – jak działają porównywarki?
Porównywarka jest tak naprawdę spersonalizowaną wyszukiwarką, opierającą się na wertykalnym wyszukiwaniu. Użytkownik określając swoje preferencje, wysyła swoje zapytanie, specjalny silnik aplikacji przeszukuje odpowiednie strony z ofertami, po czym program
prezentuje wyniki poszukiwań. Informacje o produktach pobierane są ze stron producentów towarów, lub usługodawców i najczęściej są od razu dostępne na stronach porównywarek w formie linków. Zatem jest to wygodne i wiarygodne narzędzie.
Porównywarki w Polsce – kilka rodzimych przykładów
Najbardziej popularną polską porównywarką internetową jest Ceneo.pl. Będzie ona pomocna jeśli mamy zamiar kupić nowy telewizor, komputer czy żelazko. Dzięki kilku kliknięciom przekonamy się, w którym sklepie najtaniej dokonamy zakupu. Oprócz tego portalu dużym powodzeniem cieszą się też takie serwisy jak Skąpiec.pl, Okazje.info.pl czy Nokaut.pl. Wszystkie powstały w latach dwutysięcznych, lub późniejszych, na wzór tych amerykańskich. Zatem moda na porównywarki przyszła z zachodu.
Zakupy w Internecie – co jeszcze warto wiedzieć?
Oprócz porównania cen, czy też parametrów kupowanego produktu, lub warunków wykupywania jakiejś usługi, warto poczytać opinie użytkowników, którzy posiadają pożądany przez nas towar lub korzystają z tej usługi. Istnieje wiele autorów, bardzo często posiadających wiedzę ekspercką, zajmujących się recenzowaniem np. smartphonów. Przed podjęciem ważnej decyzji, np. wykupienia ubezpieczenia, dobrze jest poznać doświadczenie innych ludzi, którzy wręcz zawodowo zajmują się porównywaniem i tworzeniem różnych rankingów. Ponadto z czytania opinii, wystawianych przez zwykłych ludzi, też można się wiele dowiedzieć, zarówno o samym produkcie jak i o obsłudze. Badania pokazują, że coraz więcej konsumentów sugeruje się tymi materiałami i że przeglądanie ich, jest pierwszym krokiem dokonywanym przy zakupach internetowych.