Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, musimy pamiętać o tym, by do jego ceny podstawowej doliczyć jeszcze koszty wykończenia pod klucz. Do dyspozycji mamy zazwyczaj 3 opcje. Pierwszą z nich będzie zgoda na to, aby to deweloper wykończył dla nas mieszkanie. Druga opcja to wykończenie mieszkania samemu. Trzecią droga będzie współpraca z biurem projektowym i profesjonalnym architektem wnętrz. Która z nich wybrać?
W momencie podjęcia decyzji o zakupie własnego mieszkania z rynku pierwotnego, spada na nas ogromna odpowiedzialność i coraz więcej obowiązków. Żeby można było bowiem zamieszkać w kupionym lokalu, trzeba najpierw doprowadzić go do stanu używalności, a więc wykończyć go pod klucz.
Z tak dużą odpowiedzialnością wiążą się dodatkowo koszty, stres i brak czasu. Pojawia się pytanie – jak to wszystko połączyć?
Ogólnie rzecz ujmując – możemy zauważyć, że w tej sytuacji mamy trzy wyjścia. Warto bliżej się im przyjrzeć, by później wybrać najkorzystniejsze.
1. Zlecenie wykończenia mieszkania deweloperowi
Bardzo często zdarza się, że w ofercie deweloperskiej wraz z samym mieszkaniem odnajdziemy również możliwość wykończenia go pod klucz. Opcja ta, choć kusząca cenowo, może okazać się niezbyt dobra dla każdego zainteresowanego. Zazwyczaj deweloperzy proponują swoim klientom ograniczony katalog produktów, których mogą użyć do wykończenia mieszkania. Taka sytuacja mocno ogranicza pole do popisu świeżo upieczonych właścicieli lokalu. Będą oni musieli wybierać spośród gotowych już wzorców i nie uda im się całkowicie spersonalizować wnętrza mieszkania.
Wykończenie mieszkania pod klucz autorstwa Studio LOKO
2. Wykończenie mieszkania samodzielnie
Istnieje jednak również możliwość samodzielnego wykończenia mieszkania pod klucz. Wówczas dostajemy od dewelopera klucze, podpisujemy umowę, całość jest nasza i możemy w niej zrobić, co nam się żywnie podoba. Opcja ta niesie ze sobą jednak wiele wad. Po pierwsze – sami musimy odpowiednio zaplanować i rozgospodarować budżet przeznaczony na wykończenie lokalu. Po drugie – musimy dysponować ogromną ilością czasu, by móc doglądać wszystkiego lub być codziennie przez kilka godzin w mieszkaniu i w nim pracować. Po drugie – samodzielne wykańczanie mieszkania to ogromny stres i odpowiedzialność. Kiedy ustalimy termin, w którym chcielibyśmy, aby wszystko było gotowe, musimy się go trzymać. Dodatkowo – kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli – znowu będziemy musieli ponieść dodatkowe koszty. Przy tej opcji również ważna jest wiedza techniczna, dzięki której możliwe jest stworzenie mieszkania nie tylko ładnego, ale i funkcjonalnego. A tego wielu z nas – niedoświadczonym amatorom – brakuje.
3. Współpraca z biurem projektowym
Coraz popularniejsza staje się jednak w Polsce trzecia droga. Polega ona na nawiązaniu współpracy z profesjonalnym biurem projektowym, gdzie pracują dekoratorzy i architekci wnętrz. Biuro takie wykona dla nas wstępny konspekt oraz projekt mieszkania, mając na uwadze również nasze pomysły i wizje. Decydując się na tę drogę, oddajemy nasze nowe lokum pod skrzydła doświadczonych zawodowców, którzy dodatkowo zadbają o to, by ekipa wykończeniowa spełniła swoją misję bezbłędnie. Na pewno warto przemyśleć tę opcję.