Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon zimowych?

Jeżdżenie w zimie na oponach letnich jest jednym z największych błędów jaki może popełnić kierowca, szczególnie że zakup nowych opon wcale nie musi narażać klienta na wysokie koszty.

Chociaż na pierwszy rzut oka opony zimowe nie różnią się za bardzo od opon letnich, to różnice są ogromne i przekładają się nie tylko na komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Planując zakup nowych opon warto w pierwszej kolejności sprawdzić, co oznaczają symbole znajdujące się na oponach zimowych. Dzięki temu uda się kupić oponę dobraną do nośności i prędkości z jakimi porusza się dany pojazd. Najprościej jest wytłumaczyć oznaczenia opon na konkretnym przykładzie, jak chociażby opony zimowe Nokian WR SUV 4 225/60 R17. W tym przypadku 255 oznacza szerokość czoła bieżnika podaną w milimetrach. 60 to profil opony (wysokość ściany bocznej). Litera R oznacza radialną konstrukcję wewnętrzną opony (posiadają ją praktycznie wszystkie dostępne w sprzedaży modele opon). 17 oznacza natomiast średnicę felgi, przy czym w tym przypadku podaje się ją w calach.

Na stronie sklepu z oponami przy każdym modelu podane są również indeksy nośności oraz prędkości. Pierwszy z nich określa maksymalną wytrzymałość opony na obciążenie całego pojazdu, natomiast drugi określa prędkość z jaką można się bezpiecznie poruszać.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Jest wiele teorii na temat tego, kiedy najlepiej wymienić opony letnie na zimowe. Najprościej jest jednak kierować się zasadą, zgodnie z którą opony wymienia się po tym jak temperatura w ciągu dnia spada poniżej siedmiu stopniu. Jest to najlepsza odpowiedź na pytanie kiedy założyć zimówki, szczególnie że nawet jeżeli zrobi się to kilka dni wcześniej, to nie będzie miało to żadnego znaczenia. Uniknie się natomiast kolejek w warsztatach. Niestety, obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce wciąż nie jest prawnie wymagany, przez co często dochodzi do wypadków i kolizji. Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby tylko kierowcy jeździli na odpowiednio dobranych oponach.

Jak działają opony zimowe?

Odwiedzając sklep z oponami noweopony.pl można również poznać pozostałe zalety opon zimowych. Są to przede wszystkim specjalnie dobrana mieszanka gumy zapewniająca większą elastyczność i odpowiednio dobrana rzeźba bieżnika. Dzięki temu pojazd lepiej trzyma się drogi, skraca się dystans hamowania i łatwiej jest ruszyć. Jeżeli natomiast chodzi o wady opon zimowych, to tak naprawdę można wspomnieć tylko o zwiększonej głośności podczas jazdy. Biorąc jednak pod uwagę zwiększone bezpieczeństwo, wybór wydaje się być oczywisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here