Zabieg wykonywania stomii potrzebny jest, aby układ pokarmowy oraz moczowy funkcjonowały prawidłowo. Dzięki temu człowiek nie będzie odczuwał dyskomfortu podczas załatwiania się. Ze względu na to, że jakakolwiek operacja związana z jelitami jest ryzykowna, może wiązać się z zastosowaniem wykonania stomii. Niestety każdy pacjent musi mieć tego świadomość. W związku z tym przed wykonaniem zabiegu musi podpisać zgodę upoważniającą lekarza do wdrożenia tego rozwiązania. Jednak co po operacji? Jak z tym żyć? Najważniejsza jest pielęgnacja, która pozwala na prawidłowe funkcjonowanie. Czy samemu jest się w stanie zadbać o to, czy potrzebna jest pomoc? Poznaj zasady, których należy się trzymać, aby wszystko było w porządku.
Co to jest stomia?
Stomia to ingerencja chirurgiczna, która tworzy połączenie części jelita z zewnętrzną powierzchnią ciała. Jest konieczna, gdy człowiek ma problemy z układem pokarmowym lub moczowy. Jej zastosowanie umożliwia swobodne wypróżnianie się i niezaleganie części jedzenia w organizmie. Istnieją trzy rodzaje stomii, które tworzy się w następujących przypadkach:
- ileostomia – konieczność usunięcia całego jelita grubego,
- kolostomia – konieczność usunięcia jelita grubego oraz odbytnicy lub tylko samej odbytnicy,
- urostomia – konieczność usunięcia pęcherza moczowego.
Każdy zabieg ma jeden cel – udrożnienie kanalików, aby móc swobodnie oddawać mocz oraz kał. Zamiennie używa się potocznych nazw określających stomię. Są to przede wszystkim:
- przetoka jelitowa lub moczowa,
- odbyt brzuszny,
- sztuczny odbyt.
5 zasad prawidłowej pielęgnacji stomii
Aby móc czuć się na co dzień swobodnie ze stomią należy ją regularnie pielęgnować. Trzymaj się pięciu zasad, a prawidłowe funkcjonowanie będzie w pełni zapewnione.
- Posiadanie stomii to jedno. Drugie to dobranie odpowiedniego sprzętu stomijnego. Konieczne jest zaopatrzenie się w worki oraz sprzęt z miękkim lub klejonym łączeniem, a także z indywidualną preferencją płytek. Dobierając odpowiednie elementy, zwróć uwagę na swoją wygodę, ale również zasięgnij opinii pielęgniarki stomijnej, która będzie pomagała Ci przy pielęgnacji.
- W każdej płytce trzeba wyciąć otwór. Należy zrobić to bardzo precyzyjnie, aby nie dopuścić do żadnych powikłań. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie otworu o 1-2 mm większego niż średnica stomii. Ta minimalna przerwa sprawi, że jelito będzie mogło normalnie pracować.
- Skóra wokół stomii powinna być wyjątkowo zadbana – starannie oczyszczona oraz sucha. Aby zadbać o jej pielęgnację, wystarczy stosować tradycyjny sposób – ciepłą wodę z mydłem oraz osuszanie miękkim ręcznikiem papierowym. Alternatywnym sposobem wysychania jest zastosowania suszarki z chłodnym podmuchem. W sytuacji, jeśli jakaś substancja wypłynie z jelita, czynności czyszczenia skóry wokół stomii należy powtórzyć do momentu, aż miejsce to nie będzie idealnie czyste.
- Niekiedy na skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju bruzdy. Jeśli to nastąpi, należy je wypełnić pastą lub żelem uszczelniającym. W tym przypadku najlepiej jest poprosić o pomoc pielęgniarkę stomijną, która dobierze odpowiedni środek do wyrównywania skóry wokół stomii.
- Na koniec pielęgnacji stomii trzeba przykleić płytkę, która jest bardzo podatna na wpływ temperatury. Wystarczy włożyć ją na chwilę pod pachę, aby ogrzać i w konsekwencji zwiększyć jej przyczepność. Ważne jest, aby zakładając płytkę robić to od dołu stomii. Pozwala to na większą kontrolę w prawidłowym jej naklejaniu.
Takie działania pozwalają na swojego rodzaju komfort posiadania stomii. Jeśli nie wiesz jak na początku sobie z tym poradzić, pielęgniarka stomijna z pewnością Ci pomoże. Kwestia czasu, jak wszystko opanujesz i będziesz czuć się swobodnie podczas pielęgnacji stomii.
Pielęgnacja stomii – podsumowanie
Normalne funkcjonowanie ze stomią jest możliwe. Wszystko zależy od prawidłowego jej wykonania przez specjalistę. Co więcej, aby obyło się bez zbędnych problemów, należy ją także sumiennie pielęgnować. Pielęgniarka stomijna to osoba, która wie jak odpowiednio zadbać o stomię, aby nie powstały żadne powikłania.
Źródło zdjęć: freepik.com