Najpiękniejsze zamki w Europie. Które szczególnie warto zobaczyć?

Zachwycają imponującą architekturą i bajkowymi ogrodami, urzekają swym nietypowym położeniem, np. u podnóża wysokich gór – mowa o zamkach i historycznych twierdzach, wzniesionych w całej Europie. Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze budowle, z barwną historią w tle? Niezwykle cenne zabytki skrywa choćby Rumunia, którą można przemierzać szlakiem hrabiego Drakuli. Ciekawe trasy wiodą także przez Słowację, Niemcy i Francję.

Zachwycające zamki w Europie

Kraje Starego Kontynentu mają długą i interesującą  historię, której świadectwem są niezwykle cenne budowle. Liczące kilka wieków zamki i warownie przetrwały najazdy, bitwy i pokolenia władców, a dziś przyciągają zwiedzających nie tylko swoją  – budzącą respekt – architekturą, ale także opowieściami, które czasem mogą mrozić krew w żyłach słuchaczy. Podróż, której celem jest poznawanie europejskich zamków, to z pewnością gratka dla miłośników historii i architektury. Gdzie zatem można zobaczyć najpiękniejsze twierdze w Europie?

Rumunia i zamki Siedmiogrodu

Transylwania to kraina historyczna w centralnej Rumunii, która słynie nie tylko z imponujących, zabytkowych budowli. To właśnie stąd pochodzi pierwowzór postaci hrabiego Drakuli, czyli demonicznego Vlada Palownika, arystokraty i wojewody, którego okrucieństwo stało się niemal legendarne. Według jednej z nich,  „książę ciemności” opanował Palownika po tym, gdy jego ukochana żona rzuciła się w przepaść podczas oblężenia tureckiego.

Za jedno z siedlisk słynnego wampira uznaje się zamek Bran, choć w istocie ta średniowieczno-renesansowa budowla nie była jego domem. Zachwycająca jest jednak jej architektura. Białe mury warowni, z licznymi wieżami i rdzawym dachem zapierają dech w piersiach, tak samo jak jej położenie na skale w górach.

Wycieczka śladami Drakuli

Innym zamkiem Drakuli jest także średniowieczna twierdza, położona w miejscowości Hunedoara. Budowla słynie nie tylko z imponującej architektury ze strzelistymi wieżami, gotyckimi balkonami i basztami, ale także ciekawych historii. Według legend to właśnie tutaj był więziony Vlad Palownik.

W Transylwanii warto odwiedzić także miasteczko Rosnov, w którym mieści się chłopski zamek. Budowla przez lata była zamieszkiwana przez okolicznych chłopów i wielokrotnie podbijana np. przez księcia siedmiogrodzkiego, z czym wiążą się liczne legendy. By uchronić się przed odcięciem od wody, mieszkańcy zamku postanowili wykopać studnię wewnątrz obwarowań, co łącznie zajęło im 17 lat. Wewnątrz urządzono także szkołę, kaplicę i pielęgnowano ogród. Dziś można podziwiać odrestaurowaną część zamku, ponieważ przez lata budowla była wielokrotnie niszczona m.in. przez tureckie najazdy, pożary i trzęsienie ziemi. By zobaczyć najpiękniejsze zamki w tej części Europy, warto wybrać się na zorganizowaną wycieczkę. Oferty takich wyjazdów można znaleźć np. na R.pl: https://r.pl/rumunia.  

Zamki na Słowacji

Z bajkowych, historycznych budowli słynie także Słowacja. Zabytkowe perełki architektury są tam bowiem ukryte w górach. Przykładem może być Zamek Orawski, który ma niezwykłą lokalizacją, na szczycie pionowej skały, ponad 100 m. nad rzeką Orawą. Nie bez powodu fortyfikacja zyskała miano „orlego gniazda”. Budowla prawdopodobnie został wzniesiona po najeździe Tatarów w 1241 r, a z jego powstaniem wiążą się różne legendy. Jedna z nich dotyczy udziału diabła w budowie zamku na skale. W praktyce, forteca robi tak niezwykłe wrażenie, że posłużyła jako plan filmu „Nosferatu – symfonia grozy” i do dziś przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także wielu fanów horrorów.

Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze zamki w Europie?

Lista monumentalnych zamków, które można zobaczyć w Europie jest długa. Warto wybrać się np. na wycieczkę szlakiem zamków nad Loarą we Francji. Zachwycają przede wszystkim renesansowe pałace-zamki np. Chambord, którego historia sięga XVI w. Autorem projektu jest podobno sam Leonardo da Vinci. Warto zobaczyć także zamek położony nad rzeką Cher, który przyciąga niezwykłymi ogrodami i piękną architekturą. Z kolei w stylu Ludwika XIII utrzymany jest pałac Cheverny.

Baśniowe fortece na wyciągnięcie ręki

Z kolei, zamki jakby żywcem przeniesione z baśni znajdują się w Niemczech. Nie sposób nie wspomnieć w tym kontekście o słynnym zamku Neuschwanstein, który obecnie uchodzi za turystyczny symbol i najczęściej fotografowany obiekt w kraju. Jest on także znany jako najsławniejszy zamek Ludwika II i budowla, którą zainspirował się sam Walt Disney, tworząc zamek w czołówce swoich filmów animowanych. W zachwyt wprawia samo położenie budowli, na grzbiecie skały, u podnóża masywnych Alp, wśród zieleni. Wrażenie robi także architektura, która jest uznawana za dzieło historycyzmu. Zamek składa się z licznych samodzielnych, białych budynków, urozmaiconych strzelistymi wieżami, balkonami i wieżami, a także kontrastującego z nimi, ciemnego dachu.

Spektakularną budowlą, którą również można zobaczyć na terenie Niemiec jest także potężny, neogotycki zamek Hohenzollern. Mieści się on w okolicy Stuttgartu, na wysokiej górze, którą często spowija mgła. Od początku fortyfikacja miała za zadanie robić duże wrażenie na przybyszach, nie była jednak zaprojektowana w celach obronnych. Zamek słynie obecnie z pięknej architektury z basztami, wieżami i doskonale utrzymanymi wnętrzami, które skrywają m.in. oryginalną koronę cesarza Wilhelma II.

Jak widać w poszukiwaniu barwnych historii i pięknej architektury nie trzeba wybierać się w odległe podróże. Europa skrywa bowiem wiele pięknych i zabytkowych miejsc, które z pewnością mają do opowiedzenia niejedną pasjonującą historię.

Źródło zdjęcia: www.istockphoto.com/pl

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here