Systemy odwodnień to sprytne rozwiązania architektoniczne, które mają przede wszystkim wartość praktyczną. Za ich sprawą powierzchnia terenu zabudowanego może być na bieżąco osuszana – i nie wymaga to stosowania żadnych skomplikowanych czynności. Idea stojąca za systemami odwodnień jest taka, by mądrze wykorzystać prawa fizyki, głównie dzięki specjalnie zaprojektowanym i odpowiednio zamontowanym elementom budowlanym.
Pod nazwą odwodnień liniowych nie kryje sie nic innego, jak wąskie i długie korytka, do których trafi woda nagromadzona na powierzchni gruntu – i z powodzeniem zostanie odprowadzona. Korytka posiadają mocne, grube ścianki z trzech stron, ich wierzch przykryty jest zaś (zazwyczaj żeliwną) kratką, przez którą woda swobodnie wpływa do wnętrza odwodnienia.
Odwodnienia betonowe – klasyczne rozwiązanie
Beton to jeden z najbardziej tradycyjnych materiałów budowlanych. Ludzkość zna go już od czasów starożytnych, ale wciąż nie odstawiła go do lamusa. Jest tak wytrzymały, gwarantuje tak dobre efekty, że pozostaje wciąż jednym z najpopularniejszych rozwiązań.
Starożytni tworzyli beton, mieszając drobne kamienie i piach z wodą, ale przepis na beton ulegał stopniowym metamorfozom: obecnie rolę spoiwa pełnią specjalne mieszanki kompozytowe. Nie ma wątpliwości, że właśnie dzięki odkryciu betonu budowle sprzed wieków wciąż cieszą nasze oczy, zachowując się czasem w bardzo dobrym stanie. Współcześni mogą wykorzystywać beton do wielu zadań, w których niezawodność i trwałość są bardzo pożądanymi cechami.
Odwodnienia betonowe to podstawowy typ tych rozwiązań architektonicznych. Jednak tak sporządzone korytka są idealnym rozwiązaniem w bardzo konkretnych okolicznościach. Znoszący duże obciążenia beton sprawdzi się świetnie zwłaszcza w przestrzeni publicznej: gdzie teren potrzebujący odwodnienia jest wyjątkowo intensywnie użytkowany, zwłaszcza przez bardzo ciężkie pojazdy.
By rozwiązać problem wody zbierającej się na powierzchni:
- gruntu centrum miasta,
- podjazdu pod halą produkcyjną,
- terenu lotniska,
trzeba sięgnąć po korytka, które uniosą wszystkie potencjalne ciężary i pomogą utrzymać pełną funkcjonalność obszaru.
Chociaż odwodnienia z betonu są mechanicznie niezawodne, nie zawsze okazują się niezbędne. Kłopotliwy może niekiedy okazywać się ich duży ciężar – dlatego prywatni przedsiębiorcy, chcący udoskonalić teren własnej posesji, mogą zdecydować się na korytka sporządzone z innych materiałów. Taka decyzja będzie jednak rozsądna tylko wówczas, gdy dany teren to nie potencjalny obszar ruchu dużych maszyn i intensywnej eksploatacji.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej znajdziesz na: BIELBET – odwodnienia betonowe.