Wzornictwo płytek podłogowych z roku na rok jest coraz bardziej zróżnicowane. Nadal jednak czerpie ono inspiracje głównie z natury, posiłkując się klasyką, a także znanymi już rozwiązaniami, którym designerzy lubią nadawać nową twarz. Doskonałym tego przykładem jest intrygujące swoją teksturą – terrazzo, które powraca w wielkim stylu! Wraz z płytkami o wzornictwie naturalnym i klasycznym, są to obecnie jedne z najciekawszych wzorów. Pytaniem jest jednak to, kiedy sprawdzi się lastryko, a kiedy klasyczny poler czy płytki inspirowane naturą?
Minimalizm – jakie płytki podłogowe?
Wnętrza minimalistyczne odznaczają się z reguły lekkością, która daje nam pełne poczucie swobody. Sprzyja temu jasna kolorystyka, dlatego też najczęściej płytki podłogowe do wnętrz minimalistycznych utrzymane są w jasnej tonacji, czego przykładem może być płytka Qubus od Ceramica Limone. Co ważne, tego typu płytki doskonale sprawdzą się zarówno w salonie i pomieszczeniach przechodnich, jak i kuchni oraz łazience, a także na zewnątrz budynku – czyli na tarasie czy balkonie. Ich design jest równocześnie nowoczesny i minimalistyczny. Dlatego płytki te nadają się także do wnętrz industrialnych czy stylowo urządzonych loftów.
Wnętrza eleganckie i stylowe – płytki polerowane
Płytki polerowane za sprawą swojej lustrzanej powierzchni, od zawsze stanowiły element wnętrz urządzonych ze smakiem, ale też widocznym przepychem – czyli typowym glamour. Jest to niezaprzeczalnie rozwiązanie aranżacyjne dedykowane tam, gdzie liczy się styl, elegancja i ekskluzywność. Idealnie w takiej sytuacji sprawdzi się Ceramica Limone Negrospłytka o błyszczącej powierzchni, utrzymana w jasnej kolorystyce, która odznacza się przy tym dużą wytrzymałością na ścieranie. Dlatego można ją bez problemu układać w pomieszczeniach narażonych na wzmożone użytkowanie.
Świetnym rozwiązaniem designerskim i równocześnie udanym kompromisem są płytki półpolerowane, takie jak z kolekcji Ceramica Limone Estra. Są to bowiem piękne płytki utrzymane w jasnobeżowym odcieniu, które swoim delikatnym odbiciem również nadają wnętrzu nieco ekskluzywnego charakteru.
Dom blisko natury – kamień i drewno
Miłośnicy natury lubią się nią otaczać również w swoich domach. Współczesne wzornictwo bardzo dużo czerpie właśnie z tego źródła. Efektem tego są przepiękne kolekcje płytek natchnione pięknem kamienia naturalnego, takiego jak marmur, grafit czy piaskowiec, a także drewna. W przypadku tego ostatniego nastąpił nie tak dawno prawdziwy boom. Płytki drewnopodobne, takie jak np. Tavola Roble, z powodzeniem zastępują klasyczne panele podłogowe czy nawet drewniane podłogi. Przepiękne rysunki drewna przy wysokiej jakości i trwałości, są bezkonkurencyjne dla innych materiałów. A wnętrza dzięki nim stają się ciepłe i przytulne! Podłogi wykonane z płytek drewnopodobnych nadają się nie tylko do wnętrz rustykalnych, ale także do tych nowoczesnych i minimalistycznych.
Oryginalność w klasyce, czyli terrazzo
Terrazzo, znany bardziej jako lastryko, to wspaniała inspiracja dla tworzenia oryginalnych płytek, które paradoksalnie pasują praktycznie do każdego rodzaju wnętrz. Zaskakująca tekstura płytek lastryko (zob. Stracciatella płytki) nadaje aranżacji świeżego powiewu, chociaż Ci, co pamiętają czasy PRL-u, będą musieli się trochę postarać, aby nie kojarzyć tego typu designem z czasami, które nie wszystkim kojarzą się dobrze. Jakby nie było terrazzo to jednak materiał o włoskim pochodzeniu i to tam był najchętniej stosowany. A jak wiadomo, Włosi to mistrzowie stylu i wzornictwa, dlatego warto przyjrzeć się temu stylowi dokładniej i bez uprzedzeń!