Mimo że latanie po kilka tysięcy metrów nad poziomem morza oraz głośne sprawy o kataklizmach lotniczych mogą budzić niepokój to podróżowanie samolotem cały czas jest zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Więcej stresu może nas kosztować sama odprawa oraz zmiany ciśnienia w samolocie. Przedstawię więc kilka porad, które każdy powinien przed swoim pierwszym lotem samolotem znać
Po pierwsze, naprawdę nie warto przybyć do odprawy na 15 min przed odlotem. Na większości lotniskach powinniśmy być na miejscu 1-2 godziny przed planowanym startem. Informację tę powinniśmy sprawdzić, np. na witrynie internetowej lotniska. Szczególnie, że w bardziej zatłoczonych lotniskach wymagane może być nawet stawienie się nawet na trzy lub więcej godzin przed odlotem.
Na pokład samolotu możemy wnieść jedynie bagaż podręczny, który tak jak każdy inny nie może przekraczać odpowiednich wymiarów. Nie będę ich podawał, gdyż każda linia lotnicza ustala je często inaczej. Co jest ważne, nie można mieć nic innego oprócz naszego bagażu podręcznego na pokładzie i to tyczy się również damskich torebek, nerek, czy nawet reklamówek. itp Drugą sprawą są przedmioty które są dozwolone do zapakowania w nasze bagaże podręczne. Przede wszystkim nie można mieć żadnych materiałów wybuchowych czy łatwopalnych i o ile nie posądzam nikogo o bombę, to nie można mieć na przykład podpałki do grilla. Na pokładzie nie wolno nam także przetrzymywać rzeczy ostrych, typu noże, żyletki. Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą płynów. Możemy przewozić maksymalnie 10 buteleczek po 100 ml każda. Wszystkie buteleczki razem muszą być zapakowane w przezroczystą torebkę. W bagażach podręcznych nie możesz przewozić również kosmetyków. Co do lekarstw, to maksymalna ich ilość to również 100 ml, chyb że lekarz wypisze specjalną receptę, że potrzeba nam ich więcej. Nie ma natomiast tych ograniczeń co do bagażu rejestrowanego, chyba że przepisy celne oczywiście. Za bagaż rejestrowany, przewożony w luku bagażowym trzeba jednak najczęściej zapłacić.
Co do samego lotu to warto wiedzieć, że dozwolone jest wnoszenie własnego jedzenia czy napojów. Również warto się przygotować na zmiany ciśnienia przy nabieraniu wysokości i lądowaniu. Powoduje to między innymi efekt zatkanych uszu. Czasami może być to całkiem nieprzyjemne przeżycie. Dlatego polecam żuć gumę lub ssać cukierka w trakcie zmian ciśnieniowych. Powinno w dużej mierze pomóc.
Interesujesz się motoryzacją? Odwiedź portal moto.info.pl i bądź na bieżąco z moto nowinkami.