Wazektomia

Wazektomia jest zabiegiem, który gwarantuje skuteczną antykoncepcję u mężczyzn. Jest stosunkowo popularna, gdyż jej skuteczność wynosi 99%.

Wazektomia – na czym polega zabieg?

Wazektomia obejmuje przecięcie ciągłości jajowodów u mężczyzn. To zabieg w pełni bezpieczny i bardzo szybki. Zaletą tego typu antykoncepcji jest przede wszystkim stosunkowo niska cena oraz brak szwów. Lekarz dokonuje wazektomii w warunkach ambulatoryjnych, po wcześniejszym znieczuleniu. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort. To jeden z najskuteczniejszych sposobów męskiej antykoncepcji, skuteczność wazektomii szacowana jest na 99%. U 1 na 4000 osób może dojść do ponownego złączenia się końców przeciętego nasieniowodu, pomimo poprawnie wykonanego zabiegu.

Przebieg zabiegu

Lekarz dokonujący wazektomii najpierw znieczula skórę moszny nad nasieniowodem. Dzięki temu mężczyzna poddawany zabiegowi nie odczuwa bólu. Następnie dochodzi do przecięcia nasieniowodów ok. 3 cm od najądrza. Później za pomocą elektrokoagulacji igłowej zamyka się nasieniowody. Dzięki temu można wykonać przełożenie powięzi, czyli umieszczenie nasieniowodów osobno w różnych przedziałach moszny. Praktyka ta jest bardzo istotna, gdyż minimalizuje prawdopodobieństwo ponownego połączenia się nasieniowodów. Istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu zgodnie z metodą kanadyjską. Wówczas koniec dojądrowy nasieniowodu pozostaje otwarty, a tym samym nie stosuje się koagulacji.

Regulacje prawne

Polskie prawo nie określa minimalnego wieku, w jakim można przystąpić do zabiegu. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych można zdecydować się na zabieg już w wieku 18 lat, natomiast w Skandynawii po ukończeniu 25 roku życia. Zgodnie z etyką lekarską, lekarz wykonujący wazektomię może odmówić wykonania zabiegu, jeśli podejrzewa, że może ona negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne pacjenta. Istnieje możliwość wykonania wazo-wazostomii, czyli odtworzenia ciągłości nasieniowodów. Jednakże skuteczność jest stosunkowo niska, wynosi ok. 60-80%, a więc wykonanie zabiegu nie gwarantuje przywrócenia płodności.

Gdzie wykonać wazektomię?

Przeprowadzenie wazektomii najlepiej powierzyć zaufanemu lekarzowi. Zabieg musi zostać wykonany w odpowiednich warunkach. Bardzo ważna jest ocena pacjenta przed zakwalifikowaniem do wykonania przecięcia ciągłości jajowodów. Lifemedica to specjalistyczna przychodnia w Gdańsku, w której specjaliści wykonują zabieg wazektomii. To bardzo skuteczna forma antykoncepcji, porównywalna do regularnego zażywania tabletek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here