Wybielanie zębów – co to

To zabieg, który ma na celu poprawę wyglądu zębów poprzez zmianę ich koloru na bielszy. Na ten moment możemy wyróżnić dwie metody wybielania zębów: nakładkowe i gabinetowe przy użyciu lampy. Można go wykonywać tylko na zdrowych zębach.

Wybielanie zębów nakładkowe

Przeprowadza się je samodzielnie w domu po tym jak zostanie się poinstruowanym przez stomatologa. Jest bezpieczne, a co za tym idzie zapewnia zdrowe zęby. By wybielanie zębów stało się możliwe, należy dokonać wycisku zębów pacjenta. Na tej podstawie technik dentystyczny przygotuje szyny do wybielania. Są one skonstruowane z elastycznego, bezbarwnego materiału. Pacjent codziennie przed zaśnięciem nakłada na zęby żal wybielający o odpowiednim stężeniu. By efekt był zauważalny należy spać w szynach od 7 do 14 nocy. Zauważmy, że przy tak przeprowadzonym wybielaniu zębów, stają się one jaśniejsze. Ten sposób nie spodoba się osobom, które są z natury niecierpliwe, a także tym, którzy cierpią na nadwrażliwość zębów.

Wybielanie zębów gabinetowe

Taki zabieg odbywa się podczas jednej wizyty. Czas trwania wybielania zębów to około godzina. Co ważne, nie jest to zabieg bolesny, a efekt uzyskujemy natychmiast. By wybielanie zębów było możliwe, lekarz dentysta używa środka wybielającego o wysokim stężeniu. Należy pamiętać o tym, że trzeba odizolować dziąsła wykorzystując w tym celu twardniejący żel, który ochroni je przed ewentualnym uszkodzeniem. Wybielanie zębów polega na tym, że trzykrotnie nakłada się żel wybielający, by potem naświetlać każdą z warstw przez 15 minut lampą. Podczas zabiegu, a także w jakiś czas po nim część pacjentów jest wrażliwsza na bodźce termiczne. Należy mieć na uwadze, że jest to objaw odwracalny. Taką metodę poleca się ze względu na to, że jest ona szybka i bardzo skuteczna. Od tego jak będziemy dbali o zęby po ich przeprowadzonym zabiegu zależy w jakim stanie będzie nasze uzębienie. Przyjmuje się, że efekt utrzymuje się około 2 lata. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zęby po takim zabiegu nigdy nie wracają już do początkowego koloru. Zawsze będą jaśniejsze. Jeśli istnieje taka potrzeba można je potem dobielić. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej.

Co ważne, należy pamiętać o tym, że podczas wybielania zębów nie rozjaśni się wypełnień oraz uzupełnień protetycznych takich jak korony czy mostki. Sprawia to, że może zaistnieć potrzeba wymienienia ich na jaśniejsze. By efekt utrzymał się przez długi czas nie należy przez kilka dni po zabiegu spożywać produktów silnie barwiących takich jak na przykład: kawa, herbata, czerwone wino, cola, buraki, pomidory czy tytoń.

Wybielanie zębów martwych

Możemy przeprowadzić zabieg wybielania na zębach martwych. Odbywa się ono tak, że wewnątrz zęba umieszcza się wkładkę ze stężonym środkiem wybielającym na okres kilku dni. Taką wkładkę wybielającą należy wymieniać 3-4 krotnie, co sprawia, że proces wybielania trwa zwykle nie dłużej niż 3 tygodnie. Leczenie kończy się, gdy ząb upodobni się kolorystycznie do zębów sąsiadujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here