Wybieramy najlepszą pościel bawełnianą
Zdjęcie: materiały prasowe

Pościel z bawełny to najczęstszy wybór do sypialni. Bawełna jest uniwersalna, łatwa w utrzymaniu i trwała. Warto jednak pamiętać, że bawełna występuje w kilku rodzajach, stąd każdy może wybrać coś pod kątem własnej wygody oraz odpowiednio do pory roku.

Skąd popularność bawełny?

Bawełna to bardzo wydajna roślina, dzięki której otrzymujemy najpopularniejszą w przemyśle tekstylnym tkaninę oraz materiały opatrunkowe. Bawełnę znali już starożytni Egipcjanie i od zamierzchłych czasów zawsze służyła do produkcji lekkich, przewiewnych ubrań o niezwykłych właściwościach dla naszej skóry.

Rodzaje pościeli bawełnianych

Zwykle mówiąc pościel bawełniana mamy na myśli pościel z materiału o grubym splocie i gramaturze, matową i farbowaną, ale rodzajów pościeli bawełnianej jest bardzo wiele.

Pościel z flaneli – flanela to miękka i masywna tkanina bawełniana (lub wełniana) o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Tkanina ta jest mało podatna na uszkodzenia, bardzo trwała i niewymagająca szczególnego sposobu pielęgnacji, stąd bardzo popularna jako materiał na pościele. Materiał ten bardzo dobrze izoluje ciepło, dlatego nadaje się idealnie na zimne noce.

Pościel z satyny – delikatna, niezwykle gładka i miękka. Pościel z niej wykonana najlepiej nadaje się na lato, bo jest lekka, nie klei się do ciała i pozwala skórze oddychać. Satyna to rodzaj atłasu, czyli bardzo gładkiej tkaniny, która może być wytwarzana z różnych surowców, a jej elementem charakterystycznym jest fakt, że po jednej stronie jest błyszcząca, a po drugiej matowa.

Pościel z aksamitu – bardzo delikatna, ale nie lekka. Aksamit należy do grupy tkanin z okrywą włókienną, zwanych pluszami, z jego produkcji słyną Włosi, choć ten rodzaj tkaniny bawełnianej pochodzi z Indii. Aksamit może być pętelkowy lub strzyżony. Aksamity o pierwszej klasie jakości są bardzo drogie i niełatwe w utrzymaniu.

Pościel z dżerseju – kiedyś dżersej był odmianą tkaniny wytwarzanej wyłącznie z cienkich włókien wełnianych, obecnie również bawełnianych. Dżersej jest popularną dzianiną używaną na t-shirty. Pościel z niego wykonana charakteryzuje się dobrą termoizolacją i wygodą w użytkowaniu.

Pościel z batystu – delikatna, wytworna i lekka. Pościel z niej wykonana jest elegancka i pozwala skórze oddychać. Batyst to cienka tkanina o splocie płóciennym ma delikatną strukturę i zwykle jest bardzo cienka.

Co sprawdzić przed zakupem pościeli bawełnianej?

Zanim Kupimy pościel, po pierwsze trzeba się dokładnie zorientować, jaki ma skład. Samo hasło “pościel z bawełny” niekoniecznie musi nas przekonać, że to najlepszy wybór. Sprawdźmy więc koniecznie splot, gramaturę i skład – to wyznaczniki jakości materiału. Koniecznie dobierzemy też odpowiedni rozmiar, jeśli zamawiamy do poszewek prześcieradło, dobrze sprawdźmy jego zakładkę i dopasujmy rozmiar nie tylko do wielkości, ale i wysokości naszego materaca. Na koniec sprawdźmy się, z jakiego kraju pochodzi wybrany przez nas wzór. Warto kupować pościele polskie i od producentów europejskich, bo dzięki temu mamy pewność jakości nie tylko materiału, ale i farby, którą został zabarwiony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here