Zakażenia okolic intymnych – co należy o nich wiedzieć?

Zakażenia intymne to przede wszystkim problem kobiet – z racji budowy ciała są one bardziej narażone na zakażenia bakteriami, grzybami czy pierwotniakami niż mężczyźni. Najczęstsze dolegliwości, z którymi kobiety zgłaszają się do ginekologa to właśnie ból, pieczenie i nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Aż co trzecia pacjentka przynajmniej raz w roku wymaga leczenia z powodu zakażeń intymnych.

Infekcje intymne – najczęstsze przyczyny

Infekcje intymne najczęściej są związane z aktywnością seksualną. Częste zmiany partnerów czy niestosowanie prezerwatyw to najprostsza droga do zakażenia. Częstym problemem jest także nieprawidłowa higiena okolic intymnych, w wyniku której dochodzi do naruszenia równowagi flory bakteryjnej wyściełającej pochwę. Równowaga ta jest bardzo delikatna, a do jej naruszenia może dojść również w efekcie antybiotykoterapii. Efektem jest kolonizacja układu rodnego przez szkodliwe bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Warto więc w czasie kuracji i po niej stosować specjalne probiotyki ginekologiczne. Infekcje intymne mogą też być następstwem nieodpowiedniej diety, bogatej w wysoko przetworzone produkty, oraz takie z dużą zawartością cukru. Zobacz również Dieta podczas ciąży.

Infekcję intymną można „złapać” także na basenie czy w solarium. Miejscem szczególnie niebezpiecznym pod tym względem są publiczne toalety, dlatego zawsze warto mieć ze sobą specjalne podkładki. Pojawienie się uciążliwych objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza – nieleczone infekcje intymne mogą powodować trudności z zajściem i utrzymaniem ciąży.

Jakie są najczęstsze infekcje intymne?

Do najczęstszych infekcji należą te, spowodowane bakteriami. Objawiają się bólem, pieczeniem i zaczerwienieniem okolic intymnych. Charakterystyczne są upławy, które mają rozwodnioną konsystencję i kolor żółtawy lub szaro-mleczny. Zakażeniu towarzyszy rybi, bardzo nieprzyjemny zapach. Więcej informacji o rozpoznaniu infekcji intymnych znajdziesz na Provag.

Infekcje grzybicze objawiają się uporczywym świądem, serowatymi upławami i zaczerwienieniem. Przy rzęsistkowicy wydzielina ma barwę żółtą lub zielonkawą, jest obfita i pienista, a towarzyszy jej świąd, podrażnienie i ból podczas współżycia. Choroby nie można lekceważyć, ponieważ prowadzi do niepłodności, a w ciąży może spowodować przedwczesny poród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here