fotolia.com, 117876677 | Autor: Alena Ozerova

Bardzo często pamiętamy o sprawdzeniu sprawności samochodu wyjeżdżając w podróż służbową, jednak nie możemy zapomnieć o przeglądzie auta również podczas wyjazdu na urlop lub do rodziny na święta. Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź więc opony!

Dlaczego to takie ważne? Opony to element, który ma bezpośredni kontakt z podłożem. Właściwie dobrane opony do samochodów osobowych muszą spełniać szczegółowe kryteria, aby jazda była bezpieczna i komfortowa.

Opony na dany sezon

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór opon do aktualnego sezonu. Zimą jak i latem, ogumienie ma styczność z podłożem narażonym na skrajne warunki atmosferyczne: śnieg, lód, wiatr, deszcz, wysoka temperatura. Kierowca powinien wtedy więc dopasowywać odpowiednią prędkość pojazdu oraz jeździć zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, a także pamiętać o właściwie dobranych oponach.

Odpowiednie parametry

Kupując opony, powinniśmy zwrócić uwagę na ich właściwe parametry. Ostrożna jazda to połowa sukcesu, ale przecież jako kierowcy nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie wiemy, jak zachowa się kierowca z naprzeciwka lub z naszego pasu. Musimy być przygotowani na gwałtowny manewr, w którym opony odgrywają niebagatelną rolę.

Właściwe ciśnienie i położenie

Opony powinny mieć też właściwe ciśnienie i położenie. W skrajnych przypadkach niskie ciśnienie może doprowadzić do wybuchu opony, a jeśli opona nie ulegnie mechanicznemu odkształceniu, to mimo wszystko kierowca nie będzie jeździć bezpiecznie. Ponadto jadąc na wakacje, należy wziąć pod uwagę, że czeka nas autostrada, droga ekspresowa czy też gruntowa. O ile droga utwardzona będzie dla nas komfortowa, o tyle w przypadku drogi gruntowej możemy napotkać na mało sprzyjające warunki jazdy. Samochód może utknąć, a opony mogą źle odprowadzać wodę.

Wyjeżdżając na wakacje, ostatnie na co mamy ochotę to stres i wydatki związane z naprawą ogumienia. W rodzimym kraju nie będzie to tak dotkliwe, ale co jeśli samochód będzie wymagał holowania poza polską? Koszty wzrosną, a niepokój i stres związany z przykrą sytuacją sprawią, że urlop nie będzie wspominany miło. Warto poświęcić czas przed dłuższym wyjazdem i sprawdzić stan opon oraz samochodu. Najlepiej robić to regularnie, co znacznie przedłuży eksploatację opon, które z powodzeniem będą służyły przez lata, a przede wszystkim dobrać ogumienie do sezonu oraz samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here