Jak pielęgnować paprotki?

Paprocie potrafią urzec wiele osób. Chociaż wcale nie kwitną to bardzo bujnie rosną i wspaniale się prezentują. Wymagają jednak właściwej pielęgnacji, ale wtedy potrafią być doskonałą ozdobą naszych mieszkań przez wiele lat. Ich obecność sprawia, że lepiej nam się odpoczywa, a wszystko dlatego, że wydzielają mnóstwo wilgoci i tlenu, a także mają zdolności do pochłaniania toksyn. Dlatego warto wyposażyć nasze mieszkanie w tę roślinę. Przedstawiamy Wam kilka porad i wskazówek na temat pielęgnacji paproci. Dzięki nim uda się wyhodować przepiękne rośliny w Waszym mieszkaniu.

Rzeczy, które będą potrzebne do pielęgnacji paproci:

  • Rozpylacz do wody,
  • Płynny nawóz do roślin zielonych,
  • Odstana woda.

Jak pielęgnować paprocie?

  1. Paprocie źle się czują w za bardzo nasłonecznionych miejscach. Najlepiej sobie radzą na parapetach i półeczkach. W żadnym wypadku nie powinniśmy ich stawiać tuż nad kaloryferem, ponieważ za bardzo suche i gorące powietrze może im zaszkodzić. Temperatura pomieszczenia, w który stawiamy paprocie powinna być umiarkowana, ponieważ w takiej się czują najlepiej. Paprocie wymagają też stanowiska półcienistego. Pewnie zauważyliście, że sporo tych roślin przebywa w pobliżu okna przysłoniętego firanką. Jest to najlepsze miejsce dla paproci, bowiem te rośliny wymagają również dużej ilości świeżego powietrza.
  2. Suche powietrze to ogromny wróg paproci i może na nie źle wpływać. Zdarza się, że paprocie muszą rosnąć w pomieszczeniach ogrzewanych przez kaloryfery, ale można zadbać o nie w taki sposób, żeby to nie stanowiło problemu. Najlepiej ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza, można też tworzyć nad koło nich wilgotną mgiełkę z pomocą rozpylacza albo zraszać je letnim prysznicem. Wszystkie te sposoby znacznie poprawią ich stan.Jak pielęgnować paprotki?
  3. Paprocie powinno się podlewać odstaną wodą, ponieważ doskonale na nie wpływa. Nie wolno jednak pozwolić na to, aby jej nadmiar pozostał na podstawce. Najlepiej dostarczać roślinie dużo wody, ale po kilkunastu minutach usunąć jej nadmiaru z podstawki. Ziemię należy podlać jeszcze raz w momencie, gdy odrobinę przeschnie.
  4. Bardzo ważne jest też nawożenie paproci. W czasie jej wzrostu należy robić co dwa tygodnie. Rośliny te mają bardzo małe wymagania pokarmowe, ale za to są bardzo wrażliwe na zasolenie podłoża. Dlatego w ich przypadku najlepiej się sprawdzają płynne nawozy do domowych roślin zielonych, ale w dużym rozcieńczeniu.
  5. Kolejna istotna sprawa dotyczy przesadzania. Paproci nie powinno się za często przesadzać. Te rośliny uwielbiają nieco za ciasne doniczki. W takich przypadkach do przesadzania należy przystąpić dopiero w momencie, gdy jest ona wyraźnie za mała. Czynność tę najlepiej wykonywać wiosną, wtedy z roślina będzie wszystko w porządki. Warto też mieć na uwadze, że paprocie rozmnażają się przez podział.

Dodatkowe porady:

Paprocie mają czasami szczególne wymagania i uwielbiają słabą herbatę. Dlatego warto co drugi raz podlewać paprotkę herbatą, to sprawi, że stanie się ona jeszcze piękniejsza i lepiej będzie rosnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here