PIT-28

Rozliczenia podatkowe to zawsze „gorący” temat na początku każdego roku. Wtedy w końcu podsumowujemy ubiegły rok podatkowy i przesyłamy informację o naszych zarobkach do właściwego urzędu skarbowego. W zależności od tego, w jaki sposób pracujemy lub jak uzyskujemy dochody, wzór deklaracji będzie się różnił, podobnie jak terminy jej dostarczenia. Dla kogo jest druk oznaczony numerem PIT-28? Do kiedy trzeba go rozliczyć i w jaki sposób jest najwygodniej?

  1. Dla kogo jest PIT-28?
  2. Do kiedy należy złożyć PIT-28?
  3. Jakie ulgi można odliczyć na PIT-28?
  4. Jak wygodnie rozliczyć PIT-28?

Dla kogo jest PIT-28?

Deklaracje podatkowe co do zasady obowiązują każdą pracującą i uzyskującą przychody osobę. Istnieje jednak wiele rodzajów tego dokumentu, dedykowanych konkretnym grupom. PIT 28 to wzór przeznaczony dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, które zdecydowały się rozliczać w oparciu o zasady ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz dla osób czerpiących zysk z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i tym podobnych. Dla obu grup rozliczeń są dedykowane druki PIT-28 firma oraz PIT-28 najem.

Do kiedy należy złożyć PIT-28?

PIT-28 należy złożyć dużo wcześniej, niż najpopularniejszy i najpowszechniejszy PIT-37. Czas na wypełnienie i przekazanie deklaracji, ale również na dopłacenie brakującego podatku za rok 2020, mamy tylko do 1 marca 2021. Z tego względu dobrze jest rozliczyć się z odpowiednim wyprzedzeniem, tak abyśmy nie musieli później denerwować się, czy zdążymy. Jeżeli przysługuje nam zwrot podatku, będziemy czekać na niego do 45 dni od momentu złożenia deklaracji, więc w takim momencie złożenie jej wcześnie jest również działaniem korzystniejszym.

Jakie ulgi można odliczyć na PIT-28?

Rozliczając się za pomocą formularza PIT-28 będziemy mogli skorzystać z ulg, ale kilka z nich nas w takiej sytuacji nie dotyczy. Do tych, które na możemy się zdecydować, zaliczamy darowizny, ulgę dla honorowych krwiodawców i na internet, ulgę związaną z wydatkami na cele rehabilitacyjne czy odliczenie składek zdrowotnych. Nie będziemy mogli skorzystać za to z ulgi prorodzinnej, ulgi IP BOX oraz ulgi B+R, chyba że posiadamy jeszcze inne źródło dochodów rozliczane w ramach deklaracji to umożliwiającej.

Jak rozliczyć PIT-28

Jak wygodnie rozliczyć PIT-28?

Istnieje kilka sposobów na złożenie deklaracji PIT do urzędu skarbowego. Zaliczamy do nich:

  • osobiste udanie się do urzędu celem zdania deklaracji;
  • przesłanie PIT-28 listem poleconym;
  • wypełnienie i przesłanie deklaracji online, przez program do rozliczeń PIT.

Jeżeli zależy nam na wygodnym i szybkim przekazaniu dokumentu, trzecia opcja jest zdecydowanie dla nas. Korzystając z odpowiedniego oprogramowania możemy bezbłędnie wypełnić, a następnie przesłać PIT online do właściwego nam urzędu. W ten sam sposób otrzymamy również UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru – odpowiednik potwierdzenia nadania dla listu poleconego, który należy zachować jako dowód przekazania dokumentów w terminie. Wykorzystanie programu pozwala nam uzupełnić dokumenty szybko, ale również jest zabezpieczeniem na wypadek, gdybyśmy pomylili się podczas wypełniania pól – w takiej sytuacji zostaniemy o tym poinformowani, dzięki czemu nie będzie trzeba dosyłać korekty.

Deklaracja PIT-28 jest dedykowana dla ryczałtowców oraz osób uzyskujących zysk z wynajmu lub dzierżawy. W tym przypadku termin jej oddania jest krótszy, należy więc pamiętać o tym w momencie przygotowywania dokumentów. Jeżeli zależy nam na szybkim i sprawnym rozliczeniu PIT, warto zdecydować się na przesłanie go przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here