Gdzie założyć konto firmowe

Banki dokładają starań, by założenie i prowadzenie konta firmowego było maksymalnie proste i wygodne. Trudniejszym zadaniem jest jednak sam wybór instytucji, która będzie prowadziła rachunek. Jak wybrać tę właściwą?

Gdzie porównywać oferty kont firmowych?

Zdecydowana większość działających w Polsce banków proponuje klientom kilka rodzajów rachunków, w tym właśnie konta firmowe. Początkującemu przedsiębiorcy nie ułatwia to jednak zadania. Jednym z powodów są pozornie podobne warunki ich prowadzenia. W spotach reklamowych i na ulotkach każda instytucja finansowa uwypukla wyłącznie takie cechy swojej propozycji, które sugerują, że klient ma do czynienia z najlepszą możliwą ofertą. By uniknąć rozczarowania, najlepiej samodzielnie sprawdzić to w internecie.

Odnalezienie w sieci informacji na temat warunków prowadzenia kont firmowych w poszczególnych bankach jest bardzo proste. Każdej instytucji zależy przecież na tym, żeby potencjalny klient błyskawicznie dotarł do jej oferty. Przechodzenie między jedną stroną a drugą może jednak przyczynić się do tego, że istotne szczegóły umkną uwadze. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest stworzenie zestawienia wspólnych cech wszystkich propozycji. Na szczęście nie trzeba robić tego samemu. Zamiast tego warto skorzystać z porównywarki kont firmowych Bankier SMART, do której prowadzi adres internetowy https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe.

Zaletą witryny Bankier SMART jest przejrzysta prezentacja ofert banków. Wszystkie pozycje zawierają elementy, takie jak wysokość opłaty za konto i kartę do bankomatu (lub brak tego typu kosztów), ewentualne prowizje za korzystanie z bankomatów oraz dodawane przez niektóre banki gratyfikacje finansowe za założenie konta właśnie u nich. Co ważne, w porównywarce uwzględniono także szczegóły warunków. Można je poznać, klikając znak zapytania. Dzięki temu klient dowie się np. o kryteriach, których spełnienie zwalnia z danej opłaty. Często dotyczy to płatności kartą pozwalających mieć ją za 0 zł w przypadku przekroczenia minimalnej wymaganej kwoty transakcji.

Co jest ważne przy wyborze konta firmowego?

Porównywarki ofert kont firmowych takie jak Bankier SMART zapewniają szybki dostęp zarówno do podstawowych, jak i szczegółowych danych każdej propozycji. Przedsiębiorca szukający informacji, gdzie najlepiej założyć konto firmowe, powinien wziąć pod uwagę czynniki, których nie jest w stanie uwzględnić żaden internetowy agregator usług bankowych. Ocena konta zależy jeszcze od indywidualnych preferencji klienta.

Bankowość mobilna i liczba oddziałów banku

Współczesna technologia daje wiele możliwości załatwiania codziennych spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Dobrym przykładem są internetowe serwisy transakcyjne dostępne z poziomu przeglądarek internetowych oraz aplikacji na smartfony i tablety, a także, choć w uproszczonej wersji, na zegarki typu smart. Dzięki nim przedsiębiorca może m.in. wykonać przelew na rachunek partnera biznesowego, sprawdzić firmowe saldo czy też ustalić datę raty leasingowej za służbowy samochód lub komputer.

Wizyta w banku czasem bywa jednak konieczna. Co więcej, wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą woli załatwiać sprawy firmy w oddziale. W takim przypadku do kryteriów wyboru danej oferty trzeba dodać liczbę placówek w okolicy siedziby przedsiębiorstwa. Najlepiej, by znajdowały się nie tylko w centrach miast, ale również w bardziej oddalonych dzielnicach. Dotyczy to zwłaszcza największych metropolii, gdzie zakorkowane ulice wydłużają czas dopełnienia formalności.

Jeśli firma mieści się w małym miasteczku lub na wsi, przed wyborem banku należy sprawdzić, czy ma on swój oddział w najbliższym większym (gminnym lub powiatowym) ośrodku. Niestety, obecnie popularność bankowości mobilnej przyczynia się do likwidacji lokalnych oddziałów terenowych. Z tego powodu nie pozostaje nic innego jak liczenie się z tym, że z biegiem lat będzie ich coraz mniej.

Usługi dodatkowe – powiadomienia i opcje transakcji

Powiedzenie „czas to pieniądz” zna wiele osób, a jego znaczenie przedsiębiorcy rozumieją jak mało kto. Właśnie dlatego przed wyborem konta firmowego warto sprawdzić, co poza samym utrzymywaniem rachunku oferuje dany bank. Przydaje się m.in. usługa wysyłania powiadomień o transakcjach. Można je ustawić w aplikacji mobilnej i dzięki temu być na bieżąco z przelewami od i do kontrahentów, opłatami za wynajem biura, uiszczonymi ratami leasingu za firmowy sprzęt itd. 

Internet bywa zawodny, a dostęp do niego w niektórych miejscach w Polsce nadal jest utrudniony. Z tego względu najlepiej spytać konsultanta, czy bank, w którym pracuje, oferuje powiadomienia SMS oraz jaki jest ewentualny koszt takiej usługi.

Wielu przedsiębiorców wykonuje dziesiątki płatności. Opłata faktur, na których za każdym razem widnieje inna kwota, wyklucza możliwość ustawienia przelewów stałych. W takim przypadku najlepszym sposobem na zaoszczędzenie czasu są szybkie transakcje. Przed podpisaniem umowy dobrze jest więc sprawdzić, czy wybrany bank obsługuje płatności BLIK. Obecnie największe, ogólnopolskie instytucje oferują taką możliwość. W przypadku mniejszych konkurentów nie jest to, niestety, oczywiste.

Czy warto otworzyć drugi rachunek firmowy?

Osobom, które prowadzą działalność gospodarczą wyłącznie na terenie Polski, wystarczy rachunek bankowy w złotówkach. Jeśli jednak przynajmniej część partnerów biznesowych lub klientów mieszka w innych państwach, użyteczne będzie założenie konta walutowego. W ten sposób przedsiębiorca unika kosztów przewalutowywania tak otrzymywanych, jak i przesyłanych środków.

Należy zastanowić się też nad założeniem dodatkowego konta firmowego. Dzięki niemu eliminuje się ryzyko braku możliwości dokonywania transakcji np. wskutek awarii lub planowanych prac serwisowych. Jest to ponadto dobra metoda na podzielenie pieniędzy i sprawniejsze zarządzanie nimi. Dla przykładu jedno konto może służyć do obsługi bieżących płatności (np. rachunków za biuro), a drugie do przelewania wypłat pracownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here