Pożyczki pozabankowe w dobie Covid-19

Przyzwyczailiśmy się, że pożyczkę przez Internet bardzo łatwo dostać. Wystarczy złożyć wniosek, poczekać kilkanaście minut i… pożyczka może być na koncie. Covid-19 odcinął swoje piętno także i tutaj. W wyniku epidemii koronawirusa na świecie branża finansowa, w tym instytucje udzielające pożyczek pozabankowych, zmieniła obowiązujące do niedawna zasady.

  1. Pożyczki pozabankowe – są czy ich nie ma?
  2. Nowe zasady udzielania pożyczek online

Pożyczki pozabankowe – są czy ich nie ma?

Pożyczka pozabankowa w ostatnim czasie była jednym z tych instrumentów finansowych, z których Polacy korzystali najchętniej. Ogromną zaletą tego rozwiązania był krótki czas oczekiwania na decyzję pożyczkową, prosty wniosek aplikacyjny, brak konieczności uzupełniania go zaświadczeniami o zarobkach i niższe wymagania co do zdolności w porównaniu z tymi, którymi posługiwały się banki. Pożyczki online w 15 minut to rozwiązanie, z którego klienci korzystali podczas zakupu sprzętu elektronicznego, RTV, AGD, a także w przypadku innych nagłych potrzeb. W efekcie zawirowań związanych z Covid-19 potrzeby te jedynie mogą rosnąć.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że branżę finansową, w tym pozabankową, również dotknęły regulacje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Po wprowadzeniu 31 marca 2020 r. w życie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Narodowy Bank Polski zdecydował się (pierwszy raz od bardzo długiego czasu) na obniżenie stóp procentowych, które wprost przekładają się na maksymalne oprocentowanie pożyczek i kredytów. Teoretycznie dla kredytobiorców, to dobra informacja. W praktyce oznacza to jednak, że konkretna pożyczka przez Internet staje się mniej rentowana, a to z kolei w proste linii podnosi ryzyko niespłacalności zaciągniętych zobowiązań. Ponadto, udzielający pożyczki na raty doskonale zdają sobie sprawę, że część potencjalnych klientów straciła w wyniku epidemii część swoich dochodów, a więc automatycznie ma mniejsze środki na spłatę ewentualnych pożyczek lub kredytów. To wszystko sprawiło, że pożyczka przez Internet udzielana jest od teraz według nieco innych reguł niż dotychczas.

Nowe zasady udzielania pożyczek online

Pożyczka przez Internet na konto była do tej pory bardzo często udzielana na podstawie danych z dowodu osobistego, złożonego przez klienta wniosku z zawartym tam oświadczeniem o dochodach (nie tylko pochodzących z tytułu umowy o pracę, lecz także zlecenia, umowy o dzieło, emerytury, renty, stypendium). Wystarczyła pozytywna historia w spłatach zadłużenia (choć w ofercie były także tzw. pożyczki bez BIK) oraz aktywne konto internetowe zarejestrowane na osobę wnioskującą o pożyczkę. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła.

Pożyczka bez zaświadczeń przestaje funkcjonować w dotychczasowym kształcie. Podstawowym warunkiem przyznania pożyczki jest posiadanie stałego, udokumentowanego dochodu. Część firm pożyczkowych założyło, że przyznawana chwilówka nie może być wyższa niż 50% tego miesięcznego dochodu, a rata pożyczki na raty nie może przekraczać 30% dochodu. Znacznie podwyższa się więc wymóg zdolności kredytowej. Pożyczka online coraz rzadziej przyznawana jest także osobom zadłużonym. Niektóre firmy dla takich klientów z negatywną historią kredytową proponują ustanowienie poręczyciela, natomiast w bardzo wielu przypadkach po prostu odmawiają udzielenia wsparcia finansowego w sytuacji, gdy ktoś posiada już wiele innych zobowiązań lub też części z tych zobowiązań nie spłaca regularnie. Plus całej sytuacji jest natomiast taki, że koszty pożyczki znacznie się zmniejszyły, co przekłada się na niższe raty i niższy całkowity koszt pożyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here