Czego się spodziewać po usunięciu pieprzyka

Niewielu z nas trzeba tłumaczyć, czym są pieprzyki – to znamiona barwnikowe na ciele, o różnym zabarwieniu, które posiadają wszyscy ludzie i które wymagają od nas stałej obserwacji. Jeśli masz niepokojący Cię pieprzyk, może być konieczne jego usunięcie i zbadanie go pod kątem komórek rakowych – to ważny krok we wczesnym rozpoznawaniu czerniaka, choroby, która w tym stadium jest najłatwiejsza do leczenia.

Podczas badania przesiewowego w kierunku raka skóry Twój dermatolog może wykryć nieprawidłowy pieprzyk. Nieprawidłowy pieprzyk może być objawem czerniaka, ale może również zostać zakwalifikowany jako łagodny, co oznacza, że ​​nie jest zmianą nowotworową. Aby określić, z jakiego rodzaju komórek jest stworzony, dermatolog usunie pieprzyk i przekaże go do biopsji. Usuwanie pieprzyków i ich biopsja jest zwykle prostą procedurą, porównywalną w świecie dermatologicznym do procedury pobrania krwi w laboratorium.

Przed wizytą u lekarza warto samodzielnie sprawdzić własne pieprzyki, wykonując samokontrolę skóry. Objawy występowania czerniaka obejmują takie cechy jak:

– Asymetria: dwie strony znamiona różnią się od siebie,
– Krawędź: krawędź pieprzyka jest krzywa, postrzępiona lub nieregularna,
– Kolor: pieprzyk jest wielokolorowy,
– Średnica: szerokość przekracza 6 milimetrów,
– Ewolucja: znamię zmieniło rozmiar, kształt lub odczucie.

Uwagi wymagają te pieprzyki, które wyglądają inaczej niż inne, albo urosły lub zmieniły się w sposób zauważalny. Normalne pieprzyki zazwyczaj wyglądają jak inne pieprzyki i wolno rosną lub nie zmieniają się.

Usuwanie pieprzyka, to szybki i prosty zabieg. Więcej informacji znajdziesz na stronie wrosinski.pl. Najpierw dermatolog wykona zastrzyk znieczulający w pobliżu pieprzyka. Może to trochę zaboleć, ale powinno zapobiec odczuwaniu większego bólu podczas samego zabiegu. Istnieje kilka różnych technik, których może posłużyć do usunięcia pieprzyka:

  • Biopsja z goleniem – żyletką golony jest pieprzyk i skóra wokół niego,
  • Biopsja wycinająca – specjalnym urządzeniem wycina się kreta w całości,
  • Usuwanie skalpelem – skalpelem wykonuje się zabieg usunięcia pieprzyka i otaczającej go skóry, zakłada się również szwy, aby pomóc skórze się goić.

Po usunięciu pieprzyka próbka jest wysyłana do laboratorium w celu dokładnego zbadania. W przeciągu tygodnia lub dwóch dermatolog dzwoni z wynikami. Jeśli komórki tworzące pieprzyk wyglądają normalnie i zdrowo, nie będziesz potrzebować żadnego dalszego leczenia, a Twój dermatolog pomoże Ci określić, kiedy powinno odbyć się kolejne badanie skóry. Jeśli komórki tworzące pieprzyk wyglądają podejrzanie lub są zmianami nowotworowymi, dermatolog pomoże Ci określić kolejne kroki.

Usunięcie pieprzyka jest prostą procedurą niskiego ryzyka. jedynym negatywnym skutkiem jest to, że zabieg może pozostawić niewielką bliznę w miejscu usunięcia. Nie mniej jednak blizna po biopsji jest zwykle warta spokoju, który odczuwa się, aby dowiedzieć się, czy nieprawidłowy pieprzyk jest czerniakiem, czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here