Czy organizm jest w stanie przetrawić alkohol

Alkohol – dużo by można mówić na jego temat, ale nie zostanie on nigdy w całości przerobiony. Może chociażby z tego względu, że sklepowe półki uginają się od różnorodnych produktów posiadających w swoim składzie alkohol etylowy. Tak, spożywanie tego typu produktów jest dozwolone. Aczkolwiek, zawsze zalecany jest umiar. Warto jednak nieco przyjrzeć się metabolizmowi organizmu, który ma do przetrawienia alkohol. Czy jest on w sobie poradzić z tym zadaniem?

Alkohol w organizmie

Już na samym początku należy powiedzieć, że metabolizm alkoholu https://dietly.pl/blog/tempo-metabolizmu-alkoholu  to szalenie skomplikowana sprawa. Świadczą o tym cyfry. To one pokazują, że tylko 10% spożytego alkoholu wydalane jest z organizmu w czystej postaci. Reszta, czyli aż 90% to proces chemiczny nazywany również eliminacją enzymatyczną. Nie ma jednak co posiłkować się skomplikowanymi nazwami. Może dzięki temu, że ludzie uświadomią sobie, iż nie jest to jednak proces tak łatwy, będą skłonni do spożycia zdecydowanie mniejszych ilości alkoholu. Wszelkiego rodzaju trunki, niezależnie w jakiej ilości, są w stanie zaburzyć całościowy metabolizm organizmu.

Co się dzieje z alkoholem?

Mówiąc w skrócie, jest on w zdecydowanej większości przetrawiany przez wątrobę. To dlatego osoby nadmiernie spożywające alkohol mają najwięcej problemów z tym właśnie organem. Podczas pracy wątroby wydzielane są enzymy, których celem jest przekształcenie alkoholu w związek o dużej toksyczności, który nazywa się aldehyd octowy. To właśnie on, w kolejnym kroku zostaje zamieniony w nietoksyczny octan. On to w ilości ok. 75% zostaje wydalony do krwi! Pozostała, przetrawiona już ilość ulega dalszemu rozkładowi.

A co dzieje się ze wspomnianym wyżej 10% spożytego alkoholu? W czystej postaci zostaje on przetransportowany krwioobiegiem do płuc, gdzie może zostać wydalony z powietrzem. Część tej ilości, wraz z krwią może przedostać się do innych organów wewnętrznych. Co jest ważne to fakt, że nie rozłożony alkohol spowalnia bodźce człowieka. Stan ten będzie trwał dopóty alkohol nie zostanie wydalony lub rozłożony. Ile to będzie trwać? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego z jaką ilością alkoholu ma się do czynienia.

O czym nie można zapomnieć?

Wiele osób przypomina sobie tą sytuację, kiedy to po spożyciu alkoholu czuli się nie tylko błogo. Im było również bardzo ciepło. Tutaj należy dodać bardzo ważną uwagę, ponieważ trzeba się tego wystrzegać. Alkohol etylowy faktycznie pobudza żywsze krążenie krwi, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych – w konsekwencji ową ciepłotą. Niekontrolowane może jednak doprowadzić do hipotermii, a w konsekwencji – do śmierci. Trzeba więc na siebie bardzo uważać.

Ciężko odmówić sobie spożywania alkoholu. No cóż, nie ma się czemu dziwić. Warto jednak pamiętać nie tylko o tym jak odbywa się metabolizm spożytych napojów wysokoprocentowych. Ich zbyt duża ilość niekorzystnie wpływa na układ nerwowy, mogąc doprowadzić do wielu nieprzewidzianych rzeczy. Należy więc zawsze do tematu podchodzić rozważnie, aby móc ze wszystkiego wyjść z obronną ręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here