Czym kierować się podczas wyboru szatki i świecy na chrzest

Chrzest święty to bardzo ważna uroczystość jest to pierwszy sakrament, który przyjmuje dziecko.  Przedmioty, które większości osób kojarzą się z sakramentem chrztu świętego to bez wątpienia biała szatka oraz świeca chrzcielna. Ale czy każdy z nas zna ich symbolikę? Dlaczego świeca i szatka są tak ważne? Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Biała szatka do chrztu i świeca na chrzest – jakie pełnią zadanie podczas ceremonii chrztu świętego?

W ustalonym momencie ceremonii chrztu białą szatkę na dziecko nakłada jego matka chrzestna. Szatka do chrztu jest symbolem wewnętrznej przemiany w nowo ochrzczonym dziecku. Dziecko rozpoczyna wówczas swoją nową drogę życia, od tej pory jest to już życie w wierze chrześcijańskiej. Przyjęto, że szatka do chrztu powinna być w kolorze białym, ponieważ barwa ta symbolizuje czystość i niewinność. Jeżeli chodzi zaś o świecę chrzcielną to podczas ceremonii chrztu trzyma ją w ręku ojciec chrzestny. W wyznaczonym momencie podpala ją od świecy paschalnej. Świeca na chrzest jest symbolem wiary, nowego życia i wewnętrznego oświecenia. Za dbanie o to, aby dziecko rozwijało swoje życie duchowego w Chrystusie odpowiedzialni są rodzice i rodzice chrzestni. Ich zadaniem jest, więc podtrzymywanie światła wiary.

O czym warto pamiętać podczas wyboru białej szatki do chrztu i świecy chrzcielnej?

Zgodnie z tradycją białą szatkę do chrztu kupuje z reguły matka chrzestna natomiast święcę chrzcielną ojciec chrzestny, choć czasem bywa też tak, że to rodzice dokonują tych właśnie zakupów. Na co warto zwrócić uwagę wybierając szatkę? Jaka powinna być odpowiednio dobrana świeca na chrzest? Należy przede wszystkim mieć na uwadze to, aby przedmioty te były wysokiej jakości. Będą one, bowiem w przyszłości stanowiły dla dziecka ważną pamiątkę tego szczególnego dnia, dlatego powinny przetrwać w dobrym stanie przez długi czas. Pamiętajmy również o tym, że świeca na chrzest może zostać ponowie wykorzystana podczas pierwszej komunii świętej dziecka, dlatego też warto zdecydować się na klasyczny, uniwersalny model. Delikatnie zdobiona świeca bez personalizacji będzie pasowała zarówno do uroczystości chrztu świętego, jak i do pierwszej komunii świętej. W dzisiejszych czasach na rynku odnajdziemy bardzo szeroki wybór różnego rodzaju szatek do chrztu, należy jednak podkreślić, że i w tym przypadku dobrze jest zdecydować się na zakup klasycznej, eleganckiej białej szatki wykonanej z wysokiej jakości bawełny.

Na szatce warto umieścić imię i datę chrztu dziecka, jednak pamiętajmy o tym, że te dane w zupełności wystarczą natłok informacji np. w postaci wierszyków, rysunków czy zdjęć mógłby stwarzać wrażenie zbytniego przepychu, szatka natomiast powinna być delikatna i subtelna. Jeżeli szukamy sklepu, w którym możemy zakupić gustowne, wykonane z najwyższej jakości materiałów szatki do chrztu oraz świece chrzcielne to z cała pewnością warto zapoznać się z oferta firmy Balumi. W tym sklepie internetowym odnajdziemy, bowiem przedmioty, które idealnie podkreślą rangę tak ważnego wydarzenia, jakim jest chrzest święty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here