Kiedy chcemy szybko odświeżyć jakieś wnętrze, najczęściej decydujemy się na pomalowanie ścian. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór różnego rodzaju farb. Do tych, które są wybierane wyjątkowo często należą farby zmywalne. Czy rzeczywiście warto je wybrać?

Gdzie można stosować farby zmywalne?

Są one przeznaczone do malowania tych wnętrz, które są najbardziej narażone na zabrudzenia. Farbę zmywalną możemy więc wybrać do malowania ścian w przedpokoju, kuchni czy łazience. Sprawdzi się ona także w pokojach dziecięcych. Oczywiście możemy ich użyć także wtedy, kiedy zamierzamy malować ściany w salonie.

Koszty

Farby zmywalne są droższe od zwykłych farb. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wszelkie zabrudzenia usuniemy z nich bardzo szybko bez konieczności malowania, to w efekcie okaże się, że nie są one drogie. Z pewnością więc bardziej opłaca się nam kupić drogą farbę zmywalną niż tańszą od niej zwykłą farbę.

Jakie zalety mają farby zmywalne?

Dodatek żywic poliakrylowych sprawia, że ścianę pomalowaną farbą zmywalną można wielokrotnie zmywać. Aby usunąć z niej zabrudzenia nie potrzebne są żadne specjalistyczne preparaty. Do usunięcia zabrudzeń wystarczy zwykła gąbka i czysta woda. Farby zmywalne są także bardzo wydajne. Jednym litrem farby można pomalować 10-15 metrów kwadratowych. Farby te mogą być nakładane na bardzo różne podłoża: płyty gipsowo-kartonowe i tynki cementowe. Można je nanosić także na betonowe ściany.

Jaką farbę kupić?

Na sklepowych półkach znajdziemy akrylowe i lateksowe farby zmywalne. Te pierwsze doskonale kryją, nie są jednak zbyt mocno odporne na szorowanie. Nie sprawdzą się więc w pomieszczeniach wyjątkowo narażonych na zabrudzenia, na przykład w przedpokojach. Bardziej odporne są farby lateksowe i te zaleca się wybierać do malowania ścian w pokojach i pokojach dla dzieci. Do wielu farb zmywalnych dodawane są obecnie bardzo różne dodatki, które sprawiają, że są one nie tylko jeszcze bardziej odporne na szorowanie, ale także uszkodzenia mechaniczne. Dodatki te to między innymi ceramiczne opiłki. Farba z ich dodatkiem sprawdzi się w przedpokojach. Są także farby zmywalne przeznaczone specjalnie do malowania kuchni. Farby te są bardziej odporne na rodzaj zabrudzeń, z którymi mamy do czynienia właśnie w kuchniach.

Farby zmywalne to bardzo dobry wybór. Sprawdzają się szczególnie we wnętrzach wyjątkowo narażonych na zabrudzenia: przedpokojach, kuchniach i pokojach dla dzieci. Są idealne, jeśli mamy w domu psa. Wszelkie zabrudzenia usuniemy gąbką i czystą wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here