Fotelik samochodowy
fot. Adobe, 44054942

Dla rodziców komfort i bezpieczeństwo dziecka są najważniejsze. Dlatego wiele uwagi poświęcają oni na dobór odpowiednich akcesoriów, które zaspokoją wszystkie potrzeby najmłodszego członka rodziny. Jednymi z najważniejszych są wózek oraz fotelik samochodowy, dlatego przyjrzyjmy się im bliżej.

Foteliki samochodowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dobierając odpowiedni fotelik, przede wszystkim należy dopasować go do wieku i wielkości dziecka. Na rynku dostępne są różnorodne modele, na przykład przeznaczone dla dzieci o masie od 0 do 13 kg, lub w przedziale 9 – 25 kg. Ich konstrukcja jest odpowiednio dostosowana do młodszego (mniejszego) lub starszego (większego) dziecka, co ma zapewnić mu idealną ochronę i wygodę.

Jednocześnie należy pamiętać, iż zarówno foteliki samochodowe, jak i same auta, wyposażone są w różne systemy mocujące, dlatego przed zakupem należy to bezwzględnie sprawdzić. W chwili obecnej większość samochodów wyposażona jest w system ISOFIX, który pozwala na łatwy montaż dostosowanego do niego fotelika z pomocą specjalnie przygotowanych uchwytów. Na koniec pozostaje jedynie wysunięcie tzw. nogi, która dodatkowo stabilizuje ustawienie siedziska.

W przypadku braku systemu ISOFIX w aucie najczęściej fotelik będzie montowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Należy to zrobić dokładnie i mocno, aby nie uległ przesunięciu. Najlepiej jest jeszcze przed zakupem przymierzyć siedzisko do auta, a także przećwiczyć jego montowanie pod okiem specjalisty, na przykład na specjalnym stanowisku w sklepie Mama i Ja.

Dodatkowe akcesoria samochodowe

Przygotowanie wnętrza samochodu do podróży z dzieckiem często wymaga nie tylko zakupu fotelika, ale również innych akcesoriów, takich jak lusterko, pozwalające na obserwację małego pasażera czy organizer. Dzięki niemu wszystkie podręczne przedmioty, takie jak butelka z napojem, będą łatwo dostępne, a jednocześnie nie będą swobodnie przemieszczać się po wnętrzu auta, co mogłoby stanowić zagrożenie podczas gwałtownego hamowania lub wypadku.

Wózek dla dziecka

Wybierając odpowiedni wózek dla dziecka, w pierwszej kolejności należy kierować się jego przeznaczeniem. Jeśli ma służyć do jazdy miejskiej, po równych chodnikach, a jednocześnie często będzie chowany do samochodu, warto wybrać model o lekkiej konstrukcji. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku małe spacerówki na piankowych kołach, które zajmują niewiele miejsca w bagażniku, a kobiety mogą je z łatwością samodzielnie spakować czy przenieść po schodach, jeśli napotkają takie na swojej drodze.

Jednak jeśli wózek ma służyć spacerom w trudnym terenie, na przykład po leśnych ścieżkach, znacznie lepiej jest wybrać model o dużych, pompowanych kołach i większej masie. Dzięki temu łatwiej pokona on wszystkie przeszkody i nierówności, a dodatkowo zapewni większy komfort podróżującemu dziecku.

Decydując się na zakup konkretnego rodzaju wózka, warto także pamiętać o detalach i dodatkowych akcesoriach. Będą do nich należeć przede wszystkim odblaski, poprawiające widoczność matki i dziecka wieczorem, zwłaszcza na podmiejskich terenach. Innym, niezbędnym elementem wyposażenia, może być torba na podręczne przedmioty, takie jak przekąski i napoje, czy zabawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here