Gdańsk

Szum morza, piękna architektura, otoczenie przyrody, ale i gwar turystów co roku tłumnie odwiedzających Trójmiasto. Historyczny Gdańsk ma wiele zalet, które sprawiają, że jego mieszkańcy są zadowoleni ze swojego stylu życia. Kusi także potencjałem edukacyjnym i zawodowym. Jest jednym z najbardziej pożądanych i prestiżowych miejsc do zamieszkania. W artykule sprawdzamy dlaczego.

Zadowoleni mieszkańcy

Praktycznie każdy człowiek, chciałby aby w jego miejscu zamieszkania żyło się po prostu dobrze. I jak się okazuje – tak jest w Gdańsku. Wpływa na to wiele aspektów, do których zaliczyć należy infrastrukturę transportową, ofertę edukacyjną i potencjał zawodowy dający szansę na odpowiedni rozwój kariery. Liczy się także przestrzeń rozrywkowa i kulturalna.

A w Gdańsku, zgodnie z opublikowanym przez Komisję Europejską w 2021 roku raportem badającym jakość życia mieszkańców w ciągu ostatnich pięciu lat mieszkańcy są zadowoleni z życia w mieście na poziomie aż 97%. W całym rankingu lepiej wypada tylko Kopenhaga i Sztokholm (98% zadowolenia mieszkańców). Co warto dodać 66% badanych odpowiedziało, że porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat jakość życia wzrosła.

Gdańsk znalazł się również w najlepszej dziesiątce miast przyjaznych dla rodzin z dziećmi. Najwyżej oceniono w nim transport publiczny. Jak się okazuje, aż 93% badanych wskazało, że jest to bezpieczna forma podróżowania. Kolejnymi zaletami były niedrogie ceny biletów i odpowiednia częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej. Wysokie zadowolenie mieszkańcy wskazywali również z dostępnej pferty kulturowej.

Słaby wynik uzyskały natomiast usługi opieki zdrowotnej, który był mocno poniżej średniej – zaledwie 50%, podczas gdy średnia wszystkich 83 miast wyniosła 70%.

Czym przyciąga miasto?

Gdańsk jest częścią mocno rozwiniętego pod kątem gospodarczym regionu Trójmiasta. Tutaj siedziby ma wiele krajowych oraz międzynarodowych firm i zakładów produkcyjnych, które tworzą atrakcyjne miejsca pracy. W dodatku rynek jest na tyle zróżnicowany, że pozwala dostosować pracę do kompetencji.

W Gdańsku jest także bardzo dobra komunikacja i połączenie z innymi miastami Trójmiasta. Łatwo wszędzie dostać się samochodem i rowerem, ale przede wszystkim transportem publicznym – tramwajem, autobusem czy Szybką Koleją Miejską.

Miasto położone jest blisko morza i zapewnia mnogość terenów zielonych. To w tych okolicach znajdują się najbardziej pożądanie mieszkania. Wiele restauracji, galerii czy historycznych i edukacyjnych obiektów zachęca do spędzania w nim czasu. Wypełnia przestrzeń zawodową i osobistą.

Rynek nieruchomości

Gdańsk jest idealnym miejscem do zamieszkania, przez wgląd na rozbudowany rynek pracy, dobrą jakość życia oraz mnóstwo atrakcji. To spowodowało, że stał się miejscem pożądanym nie tylko przez jego obecnych czy potencjalnych mieszkańców, ale przede wszystkim przez konkurujących ze sobą lokalnych deweloperów.

To sprawia, że zainteresowani nieruchomościami mają do wyboru szeroki wachlarz: od zabytkowych kamienic po bloki z wielkiej płyty, nowoczesne mieszkania, budynki wielorodzinne i luksusowe apartamenty oraz wieżowce biurowe. Każdy może dopasować nieruchomość do swoich upodobań, stylu życia, ale przede wszystkim możliwości finansowych.

Zgodnie z danymi z portalu RynekPierwotny.pl średnia cena nieruchomości w tej lokalizacji wynosi 11 558 zł/m². Jest to jedno z droższych miast na mapie Polski. Ale mimo wysokich cen zainteresowanych zakupem mieszkań nie brakuje. Są to szczególnie osoby, które chcą mieszkać w Gdańsku, ale też takie które upatrują tę lokalizację, jako doskonałą inwestycję. Ważne jest także to, że tutaj inwestują nie tylko Polacy, ale także cudzoziemcy zwłaszcza z Europy Zachodniej. A to dlatego, że ceny na gdańskim rynku nieruchomości są wciąż dużo niższe niż np. w Niemczech.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/gdansk/ocena-q3-2022/

Autor: Aneta Filipczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here