O tym, że polskie drogi są niebezpieczne ze względu na wątpliwy stan nawierzchni przekonało się już wielu kierowców. Co prawda modernizacja dróg i autostrad jest w toku i prowadzi ku lepszemu, jednak wciąż pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić, gdy uszkodzimy samochód jadąc po kiepskiej nawierzchni? Jak dochodzić odszkodowania za zniszczenia auta na dziurawej drodze?

Kto pod kim dołki kopie…

Do uszkodzenia auta na dziurawej drodze dochodzi bardzo często. Wciąż jednak są osoby, które nie mają świadomości, że tego typu uszkodzenia nie są spowodowane z ich winy. Często dziury na drodze są groźne i niewidoczne dla kierowców. Jeśli do tego dojdzie jeszcze mgła, deszcz i zalegające na drodze błoto lub kałuże, o usterkę samochodu naprawdę nietrudno.

Spokój

Łatwo powiedzieć „zachowaj spokój i nie denerwuj się”. Gdy jednak dojdzie do jakiegokolwiek zdarzenia na drodze, bardzo trudno utrzymać emocje i nerwy w ryzach. Mimo wszystko, to właśnie zachowanie zimnej krwi i logicznego myślenia pozwala szybko i sprawnie uporać się z kłopotliwą sytuacją.

Zdjęcia

W przypadku zniszczenia auta na dziurawej drodze ważne jest przede wszystkim dokładne udokumentowanie wszystkich szczegółów i aspektów zdarzenia. Należy więc wykonać zdjęcia uszkodzonej części samochodu, a także zdjęcia dziurawej nawierzchni.

Policja

Następnie trzeba wezwać funkcjonariuszy policji albo straży miejskiej, aby dokonali oględzin miejsca zdarzenia i sporządzili oficjalny raport z kolizji. Warto dopilnować, by notatka policyjna zakończona była zdaniem jasno i jednoznacznie stwierdzającym, że doszło do zniszczenia auta na dziurawej drodze i to zły stan nawierzchni jest bezpośrednią przyczyną kolizji. Raport policyjny zawierający tego typu stwierdzenie będzie kluczowy podczas dochodzenia odszkodowania.

Dowody

Do przyjazdu funkcjonariuszy lepiej nie przestawiać samochodu, nawet, jeśli stwarza on utrudnienie dla innych kierowców. Istotne jest także zdobycie oświadczeń bezpośrednich świadków zdarzenia, którzy mogą potwierdzić przebieg kolizji. Mogą to być pasażerowie, przechodnie lub inni kierowcy. Dobrze jest zapisać nazwiska oraz numery telefonów tych osób – dane te mogą być niezbędne w sytuacji, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zażąda pisemnej relacji świadków kolizji. Podczas dochodzenia odszkodowania przydać się mogą również dowody rzeczowe, czyli części samochodu zniszczone na dziurawej drodze.

Zarządca drogi

Gdy zaczniemy dochodzić odszkodowania za zniszczenia auta na dziurawej drodze, trzeba będzie również ustalić, jaki organ zarządza drogą, na której doszło do kolizji. Zarządca zmienia się w zależności od tego, czy droga jest miejska, gminna, powiatowa, czy wojewódzka, czy krajowa. Kierowca, który poniósł szkodę z powodu dziurawej szkody musi we własnym zakresie ustalić zarządcę drogi i skontaktować się z nim, by poznać się szczegóły procedury dochodzenia odszkodowania i wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli zarządca drogi uzna sprawę za zasadną i jednoznaczną, skontaktuje poszkodowaną osobę ze swoim ubezpieczycielem. W przypadku, gdy zarządca dziurawej drogi nie chce przyjąć zażalenia, należy swoje żądanie ponowić w formie pisemnej. Gdy i to nie poskutkuje, trzeba będzie skierować sprawę na drogę sądową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here