Jak drony pomagają w ratowaniu ludzi

Od wielu lat drony cieszą się niesłabnącą popularnością o czym świadczy ich szerokie zastosowanie. Bardzo często są używane przez firmy zajmujące się fotografią czy filmowaniem. Drony pozwalają na wykonanie świetnych ujęć robionych z dużych wysokości lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jednak coraz częściej są wykorzystywane podczas akcji ratowniczych i poszukiwawczych. Dron z kamerą termowizyjną pomaga odszukać zaginioną osobę i uratować jej życie.

Trudne warunki poszukiwawcze

Najwięcej trudności grupom poszukiwawczym stwarzają trudne warunki akcji. Bardzo często takie misje przeprowadzane są w nocy w trudnych warunkach terenowych: w górach, lasach, zbiornikach wodnych lub bagnach. Swoje znaczenie mają także warunki atmosferyczne. Szczególne zagrożenie niesie zima, gdzie spadek temperatury podwyższa ryzyko związane z wychłodzeniem organizmu. W tym celu stosuje się dron z kamerą termowizyjną, który, który w szybki sposób potrafi namierzyć zaginioną osobę i doprowadzić do niej grupę poszukiwawczą.

Najważniejsze funkcje dronów

Aby dron mógł zostać wykorzystany w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, musi być odpowiednio wyposażony. Tradycyjne drony charakteryzują się prostą nawigacją za pomocą systemu GPS, możliwością podglądu kamery na wybranym urządzeniu lub funkcją żyroskopu. Jednak to nie może być wszystko. Koniecznym wyposażeniem jest kamera termowizyjna. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bez problemu znaleźć szukaną osobę, bez względu na panujące warunki otoczenia. Jest ona dostosowana do każdej pory roku a także warunków terenowych. Jej funkcje powodują, że nie trzeba wynajmować innych specjalistycznych przyrządów wyposażonych w takie kamery, które zwykle są albo wielkogabarytowe albo ciężko osiągalne.

Kamery termowizyjne umożliwiają podgląd dwóch obrazów: w świetle widzialnym oraz w termowizji. Czuła matryca kamery pozwala zauważyć wiele szczegółów, często decydujących o życiu poszukiwanego. Taka kamera ułatwia odnalezienie takiej osoby na podstawie różnic temperatur. Można łatwo odróżnić temperaturę otoczenia oraz temperaturę ciała. Ich różnice są oznaczone kolorami. Drony powinny także posiadać inne ciekawe pomoce, w tym szczególnie reflektory pozycyjne, lampy LED, diody oraz specjalistyczny przyrząd służący do pomiaru szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Ten ostatni pomoże ustalić, czy można bezpiecznie przeprowadzić akcję ratowniczą oraz jakie dodatkowe zabezpieczenia powinna zabrać z sobą ekipa ratunkowa.

Warto też, aby drony posiadały wbudowane głośniki, pomocne w komunikacji z grupą naziemną. Takie rozwiązanie przydaje się podczas prowadzenia akcji na rozległych terenach, w które zaangażowane są duże grupy ratowników. W sytuacjach, gdy grupa jest zmuszona pozostawić swój sprzęt bez opieki, bardzo ważne jest wyposażenie drona w oświetlenie sygnalizujące oraz wzmocnione oświetlenie LED-owe.

Drony są coraz częściej wykorzystywane do takich akcji z powodu swoich gabarytów. Istnieje możliwość użycia ich w każdym miejscu i każdych warunkach. Już uratowały wiele istnień i ciągle będą do tego służyć.

Najlepszym dronem z tej kategorii jest Parrot Anafi Thermal.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here