Jak hodować fikusa?

Fikusy to bardzo modne rośliny doniczkowe. Ludzie najczęściej właśnie je wybierają do swojego domu. Mają liczne zalety: pełnią świetną funkcję dekoracyjną, rosną szybko i są łatwe do uprawy. Fikusy wyróżniają się dużymi, eliptycznymi liśćmi, które mają charakterystyczny połysk. Świetnie nadaje się do dekoracji mieszkań, ale też doskonale wygląda w biurze. Fikus, inaczej figowiec, jest częstym mieszkańcem naszych salonów lub parapetów w innych pomieszczeniach. Występuje w licznych odmianach, więc bez problemu możemy wybrać taką, które będzie idealnie pasować do naszego domu. Fikusy rosną bardzo szybko w każdych warunkach, nawet domowych. Jednak powinniśmy o niego odpowiednio dbać. Poniżej prezentujemy Wam kilka porad.

Lista rzeczy, które są niezbędne w czasie uprawy fikusa:

 • Odwapniona woda,
 • Nawóz do roślin doniczkowych lub specjalny nawóz przeznaczony do uprawy fikusa,
 • Mleko,
 • Miękka ściereczka.

O czym pamiętać w trakcie uprawy fikusów?

 1. Fikusy najlepiej się czują w półcieniach, więc najlepiej ustawiać je przy okna północnych, zachodnich lub wschodnich. Bardzo ważna jest też temperatura otoczenia, która powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza, a zimą nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. Nie musimy się martwić ogrzewaniem, ponieważ fikusy dobrze znoszą suche powietrze panujące w pomieszczeniach, w których są włączone kaloryfery.Jak hodować fikusa?
 2. Natomiast trzeba uważać na przeciągi, ponieważ fikusy ich nie znoszą. Źle na nich wpływa też obracanie doniczki. Dlatego, gdy ją przestawiamy lub przenosimy, musimy zaznaczyć, z której strony światło padało na roślinę., ponieważ fikus powinien być ułożony tak samo jak wcześniej.
 3. Fikusa należy podlewać miękką, odwapnioną wodą. Jednak trzeba zachować umiar, najlepiej robić to dwa razy w tygodniu, a zimą jeszcze rzadziej. Nadmiar wody źle wpływa na fikusy.
 4. Dwa razy w tygodniu trzeba stosować nawozy, ale zimą przestajemy wykonywać tę czynność. Najlepiej sprawdzają się nawozy dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści lub przeznaczone specjalnie do hodowli fikusa. Jeżeli chcemy rozmnażać figowca, najlepiej zrobić to z sadzonek wierzchołkowych. Jak tego dokonać? Należy uciąć kilkucentymetrowy pęd z jednym pąkiem i ukorzeniamy je.
 5. Trzeba też zadbać o czynność fikusa i co jakiś czas wycierać jego liście z kurzu. W ten sposób roślina będzie mogła swobodnie oddychać. Do przecierania starszych liści można używać ściereczki zwilżonej w mleku, wtedy liście będą się ładnie błyszczeć.
 6. Nie ma potrzeby zamartwiać się, gdy fikus gubi liście. Jest na to sposób – wystarczy nad miejscem z którego odpadł liść zrobić niewielkie nacięcie na łodydze. Wkrótce z tego miejsca wyrośnie nowy młody listek.
 7. Jeżeli chcemy, aby nasz fikus miał zdrowe i bardziej błyszczące liście, należy podlewać go raz w miesiącu wodą zmieszaną z jasnym piwem.

Dodatkowe wskazówki

Warto obserwować liście fikusa:

 • Liście zwisające w dół oznaczają, że fikus ma za ciepło.
 • Jeśli wypuszcza małe liście to znaczy, że ma za mało substancji pokarmowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here