Jak zachęcić dziecko do sprzątania

Małe dziecko, mały kłopot? Niekoniecznie – maluchy potrafią bałaganić i niekoniecznie chcą po sobie sprzątać. Na szczęście można je uczyć od początku dbania o porządek, a praktyczne meble ułatwią zachowanie ładu na dłużej. Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Mistrzowie chaosu

Dzieci to mistrzowie w tworzeniu chaosu – wystarczy im kilka minut, aby wywrócić pokój do góry nogami. Sprzątać jednak mogą cały weekend, a efekt i tak jest słabo widoczny. Warto wyposażyć pokój w odpowiednie meble dziecięce, a także uczyć dzieci już od najmłodszych lat efektywnego sprzątania, aby wyrobiły sobie taki nawyk. Jak zachęcić dziecko do sprzątania i cieszyć się porządkiem przez dłuższy czas? Dostosuj pokój do malucha do jego wymagań, a także nie stawiaj wymagań ponad jego możliwości.

Praktyczne meble dziecięce

Wybierając meble dziecięce, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania i wytrzymałość, ale także upewnić się, że będą praktyczne. Dobrym wyborem będzie między innymi pojemna szafa, ale także komoda lub regał dla dzieci, gdyż można w nich przechowywać różne zabawki i akcesoria, a wybrane z nich ładnie wyeksponować – na przykład książki, puzzle czy gry karciane. W pokojach dziecięcych trudno o idealną czystość i porządek, ale odpowiednie meble dziecięce na pewno mogą ułatwić utrzymanie ładu.

Praktyczne pojemniki na drobiazgi

Komoda czy regał dla dzieci nie zmieszczą jednak wszystkiego. Największy bałagan dzieci mogą zrobić, bawiąc się drobiazgami, dlatego warto też zainwestować w różne pojemniki, kosze czy pudełka. Mogą być one przezroczyste albo niezwykle designerskie – takie pudełka będą także dekoracją pokoju. Przechowasz w nich na przykład klocki, figurki, akcesoria plastyczne i różne gadżety.

Warto je podpisać i uczyć dziecko, że po zakończeniu zabawy powinno schować wszystko do odpowiednich pojemników czy pudełek – w ten sposób wszystko będzie miało swoje miejsce.

Bądź dobrym przykładem

Nie oczekuj, że dziecko będzie sprzątać, jeśli sama tego nie robisz – maluch uczy się od nas różnych zachowań poprzez obserwację i naśladowanie. Na początku sprzątaj razem z nim, ale pamiętaj o zmywaniu w kuchni czy sprzątaniu łazienki na bieżąco, gdyż dziecko na pewno zauważy ewentualny brak konsekwencji.

Pamiętaj też, że nauka porządku trwa – metodą małych kroków każde dziecko nauczy się, jak dbać o podstawowy ład w swoim pokoju. Dzieci działają metodycznie, dlatego segregowanie znacznie im ułatwi naukę i przyswojenie tego dobrego nawyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here