Jak zawsze mieć pod kontrolą jakość powietrza w swojej okolicy?

Zanieczyszczenia obecne w powietrzu atmosferycznym stanowią ogromne zagrożenie, z którym musimy liczyć się praktycznie każdego dnia. Jakość powietrza w Polsce nadal jest bowiem bardzo daleka od dobrej, co wymusza na mieszkańcach naszego kraju konieczność samodzielnego monitorowania poziomu zanieczyszczeń.

W jaki sposób samodzielnie sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy i dlaczego jest to tak istotne?

Wiedza o jakości powietrza pozwala lepiej bronić się przed smogiem!

Każdy z nas wie, że jakość powietrza w naszym kraju nadal pozostawia wiele do życzenia. Pomimo wysiłków władz i coraz większej świadomości społecznej problem silnie zanieczyszczonego powietrza nadal jest bowiem duży. Nie sposób w kilka miesięcy lub lat całkowicie wyeliminować wszystkich przyczyn złej jakości powietrza. Musimy się więc liczyć z tym, że smog jeszcze przez długi czas pozostanie w Polsce dość powszechnym zjawiskiem.

Mimo tego, że smog pojawia się w większości regionów Polski, to jego występowanie oraz natężenie jest bardzo zmienne. Są bowiem zarówno dni, kiedy w naszym kraju możemy oddychać czystym i praktycznie wolnym od zanieczyszczeń powietrzem, jak i czas, kiedy wychodzenie z domu bez maski przeciwsmogowej jest praktycznie niemożliwe.

Abyśmy mogli skutecznie bronić się przed negatywnym wpływem smogu na nasze zdrowie, musimy więc przede wszystkim wiedzieć, kiedy przedsięwziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, a kiedy możemy z nich w pełni bezpiecznie zrezygnować. We wskazaniu tego czasu pomoże czujnik jakości powietrza. Czym jest to urządzenie i w jaki sposób każdy z nas może z niego bezpłatnie korzystać?

Czujnik jakości powietrza – specjalista od pomiarów powietrza w czasie rzeczywistym

Czujnik jakości powietrza to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest całodobowe dokonywanie pomiaru stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5. Urządzenia tego typu instalowane są w większości polskich miast, których władze dbają o informowanie mieszkańców o jakości powietrza.

Czujnik pobiera próbkę powietrza i dokonuje pomiaru stężenia znajdujących się w niej pyłów. Uzyskane w ten sposób wyniki trafiają na serwer operatora urządzenia i stamtąd są przesyłane w czasie rzeczywistym na jego stronę internetową oraz do aplikacji mobilnej, którą każdy może całkowicie bezpłatnie zainstalować na swoim smartfonie.

Czujnik jakości powietrza powie Ci, kiedy możesz oddychać pełną piersią!

Jakość powietrza badaną przez czujnik możemy więc sprawdzić na dwa sposoby: wchodząc na stronę internetową lub otwierając aplikację z poziomu telefonu podłączonego do Internetu. Dzięki sieci czujników można więc w każdej chwili uzyskać dostęp do aktualnych danych pomiarowych, które poinformują nas o jakości powietrza w konkretnej lokalizacji. Tak uzyskana wiedza pozwala z kolei lepiej planować swoje codzienne aktywności oraz skuteczniej zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu smogu na nasz organizm.

W dni, kiedy w naszej okolicy panuje wysokie stężenie zanieczyszczeń, możemy bowiem w pełni świadomie ograniczyć czas spędzany na podwórku, zrezygnować z uprawnia sportu i wietrzenia mieszkania. W razie konieczności wyjścia na zewnętrz natomiast wyposażyć siebie i swoich najbliższych w maski przeciwsmogowe, które ograniczą dostęp do płuc szkodliwym substancjom znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu.

Partnerem artykułu jest Airly oferujący: czujnik jakości powietrza – więcej na Airly.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here