Aktualna sytuacja panująca na polskim rynku pracy powoduje że wiele osób zastanawia się nad podjęciem pracy po za granicami naszego kraju.
Od lat głównymi celami emigracji zarobkowej pozostają takie kraje jak Anglia, Irlandia czy Niemcy.
Bardzo wiele osób przed podjęciem decyzji o wyjeździe ma wątpliwości czy są gotowi na spróbowanie swoich sił zagranicą. Aktualnie sprawa wydaje się być dość prosta. Wszystko za sprawą członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Sprawa wiz czy wymaganych pozwoleń na pracę nie powinny stanowić dla nas dodatkowego powodu do zmartwień.
Ponadto aktualnie na terenie kraju działa bardzo dużo firm oferujących swoje usługi z zakresu wsparcia, dla osób chcących znaleźć zatrudnienie poza granicami kraju.
Firmy te występują pod nazwą agencji pracy tymczasowej. Są to miejsca w których doświadczona już kadra pracowników będzie w stanie udzielić nam pomoc w kwestii wyszukania dla nas ciekawych ofert zatrudnienia zagranicą. Duże grono osób które wyjeżdżają zagranicę ma niczym nieuzasadnione obawy czy na pewno dadzą sobie tam radę. Ich obawy rozpoczynają się od zagadnień meldunkowych na problemach językowych kończąc. Wystarczy jednak choć raz udać się do agencji pracy, by stwierdzić że duża część ogłoszeń dotyczy prac nie wymagających od nas dobrej znajomości języka angielskiego.
W tej chwili wiele sektorów gospodarek państw europejskich cierpi na permanentny brak nisko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Nie inaczej jest w wypadku Irlandii. Praca w Irlandii w sektorach takich jak usługi czy przemysł jest dostępna praktycznie zaraz po przekroczeniu granicy tego państwa. By otrzymać upragnioną umowę o pracę zagranicą należy jednak pamiętać o kilku drobnych kwestiach przed podpisaniem umowy.
Warto zagrać ze sobą aktualne badania lekarskie wraz z dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Wystarczy nam do tego nasz paszport lub polski dowód osobisty.
Wiele zakładów pracy będzie od nas wymagało bezwzględnego stosowania się do poleceń przełożonych wraz z bezwarunkowym przestrzeganiem regulaminu. I tutaj czekać nas może miłą niespodzianka! Wielu zagranicznych pracodawców, po pierwszych falach emigracji z krajów europy wschodniej zatrudniło kierowników lub brygadzistów wywodzących się z nowych krajów wspólnoty. Dzięki temu mają oni pewność że ich przekazy będą dokładnie przetłumaczone i wypowiadane będą w ojczystym języku. Pomaga to zwłaszcza w usprawnieniu samej pracy jak i zmniejsza ilość ewentualnych nieporozumień lub niejasności.
Do sektorów w których znajomość języka nie jest wymagana możemy zaliczyć pracę na produkcji, w usługach, sprzątaniu czy pracę w sektorze budowlanki.
Istotny jest fakt obecnej już zagranicą bardzo licznej grupy naszych rodaków. Nie inaczej jest w wypadku Irlandii. Szacuje się że w tym 11 milionowym państwie ok 10% ludności mogą stanowić osoby o polskich korzeniach! Oznacza to że wędrując ulicami Dublina czy Cork będziemy się czuli jak we Wrocławiu czy Katowicach, gdyż otaczał nas będzie dobiegający z każdej strony język polski.
Być może będzie to kolejnym miłym zaskoczeniem w naszym nowym miejscu pracy. Mając początkowe trudności w rozumieniu czy wykonywaniu poprawnie poleceń szefa, zwróćmy się z prośbą do naszych kolegów z Polski. Są oni zapewne dłużej obecni na miejscu, i chętnie wesprą nas swoim doświadczeniem i obyciem językowym.
Kolejną ważna kwestią jest stale rosnąca ilość połączeń lotniczych pomiędzy zieloną wyspą a naszym krajem. Gdy podejmiemy już ostateczną decyzję o spróbowaniu naszych sił w Irlandii, wiemy że nie będzie to oznaczało długotrwałych miesięcy bez odwiedzin ze strony naszej rodziny.
Może też dojść do zabawnych sytuacji w których to pracując w Irlandii natkniemy się na znajomych lub dalszą rodzinę! Duża część osób z Polski podejmuje po pewnym czasie kroki dążące do sprowadzenia bliskich do Irlandii. Jest to głównie podyktowane stabilnością posiadanej pracy, wraz z satysfakcjonującymi wynagrodzeniami. Pozwalającymi w pełni zaspokoić potrzeby.
Sama podróż do Irlandii z niemal każdego większego miasta w Polsce trwa około dwóch godzin.
Gdy już ostatecznie zdecydujemy się na wyjazd do kraju w którym lokalny język jest nam zupełnie „obcy” nie możemy się załamywać będąc świadkiem naszych pierwszych przeszkód i niepowodzeń.
Wielu ludzi wyjeżdżając za chlebem podejmowało się takiego kroku bez wcześniejszej znajomości języka. I ku ich zdziwieniu po kilku miesiącach byli oni w stanie płynnie się nim posługiwać. Jak to możliwe? Wszytko to spowodowane jest tym że język obcy jest wszechobecny. Nasza podświadomość czerpie informację z każdej ulotki, szyldu, czy fragmentu audycji radiowej jaką usłyszymy przez przypadek w drodze do pracy. Ten rodzaj nauki oznacza prawdziwe rzucenie się na głęboką wodę. Jest to jednak metoda niezwykle szybka i skuteczna. Z pewnością jej skuteczność jest o wiele wyższa niż wszystkich dostępnych na rynku kursów językowych razem wziętych.
Istotną sprawą jest kwestia zakwaterowania. Duża część ofert pracy, oprócz samych informacji dotyczących zatrudnienia zawiera wiadomości o oferowanym przez pracodawcę zakwaterowaniu.
Jak działają tego typu rozwiązania? Gdy będziemy chcieli podjąć pracę z zakwaterowaniem część naszej pensji pobierana będzie na pokrycie czynszu na zakwaterowanie. Z reguły miejsca w których będziemy mieszkać znajdują się w najbliższym sąsiedztwie firmy w której będziemy podejmowali pracę.
Zamieszkanie w kwaterze oferowanej przez pracodawcę da nam możliwość oszczędzenia większej ilości naszej wypłaty niż w wypadku tradycyjnego najmu, który jest droższy.
Jeśli już zdecydujemy się na wyjechanie zagranicę w celu podjęcia pracy, całość podróży należy dokładnie zaplanować.
Warto rozważyć wszystkie za i przeciw i nie podejmować pochopnych i nagłych decyzji. Zdarza się że decyzja o wyjeździe wywróci nasze dotychczasowe życie i błyskawicznie sprawi że wskoczy ono na nowe nieznane nam tory.
Głównym przesłaniem powinno być jednak to że zmian w życiu nie należy się obawiać! A każda zmiana i podróż w naszym życiu zaczyna się od podjęcia pierwszego kroku.