Jakie powinny być płyty na taras lub balkon

Kwestia podłoża jest zawsze bardzo istotna, bowiem wymiernie wpływa na późniejszy komfort korzystania z danej przestrzeni. Jeszcze bardziej jest to widoczne na zewnętrznym tarasie czy balkonie, gdzie nawierzchnia jest narażona na działanie warunków atmosferycznych. Jakie zatem powinny być płyty z których tam skorzystamy?

Jakie powinny mieć właściwości?

O ile w przypadku płytek do łazienek czy kuchni decyduje w dużej mierze kwestia estetyki, to płyty tarasowe muszą mieć określone właściwości, które pozwolą na spokojne korzystanie z nich na zewnątrz budynku. W pierwszej kolejności powinny być zatem mrozoodporne. W praktyce polega to na tym, że wykonywane są z takiej mieszanki, która sprawia, iż gotowy produkt ma niską porowatość. Oznacza to, iż płyta będzie w niewielkim stopniu absorbowała wilgoć, więc nie będzie pękała. Gdyby umieścić tam standardowe płytki to szybko wchłoną wilgoć i już w trakcie pierwszego sezonu zimowego po prostu popękają.

Kolejny istotny aspekt jaki powinny spełniać płyty tarasowe to wykorzystanie w nich powierzchni antypoślizgowej. Zwykle parametry dotyczące tych kwestii podawane są na opakowaniu w ramach wydzielonej skali. Warto sięgnąć po płytki jak najbardziej antypoślizgowe, gdyż na tarasie może pojawić się woda lub coś po prostu tam rozlejemy, a ewentualne wypadki na takiej powierzchni mogą się kończyć bardzo przykrymi sytuacjami.

Wreszcie płyty tarasowe muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na tarasie są obciążone nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale też ustawianymi tam meblami ogrodowymi, które często posiadają metalowe podstawy i nóżki. Z tego względu łatwo o zadrapania, rysy czy nawet wgniecenia, więc płyty muszą być mocne, by wykorzystanie takich przedmiotów nie odbijało się na powierzchni.

Rozmiar i kwestie estetyczne

Jeśli chodzi o płyty tarasowe to wbrew pozorom istotny jest również ich rozmiar. Zwykle są one zdecydowanie większe niż standardowe płytki, co wynika z faktu, że łatwiej pokryją powierzchnię, przy zachowaniu minimalnej ilości szczelin. Te zagrożone są nie tylko przenikaniem tam wilgoci, ale po prostu zabrudzeniami, które będą niezwykle uciążliwe względem czyszczenia. By zachować komfort względem sprzątania i ładny wygląd podłoża na balkonie, warto sięgnąć zatem po płyty wielkoformatowe.

Wreszcie jeśli dane płyty spełniły wszystkie wymagania funkcjonalne to można się skupić na stylu w jakim zostały wykonane. Na rynku dostępne są różne modele, od tradycyjnych po nowoczesne wzory. Płyty różnią się też fakturą i samymi kolorami, więc także pod tym względem trzeba dopasować je tak by nasz taras czy balkon prezentował się po prostu efektownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here