Jakie sporty wodne

Letni urlop to dla wielu osób okazja, aby wypróbować sporty wodne. Ty także chciałbyś spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli zwykłe pływanie to dla Ciebie za mało, postaw na sporty wodne na desce! Na pewno nie będziesz się nudził, a przy okazji poprawisz kondycję, wyrzeźbisz mięśnie oraz spalisz zbędne kilogramy!

Sporty wodne – nazwy

Jakie są najpopularniejsze sporty wodne? Poza pływaniem zalicza się do nich żeglarstwo, narty wodne, snorkeling, nurkowanie oraz dowolny sport wodny na desce. Ta ostatnia grupa aktywności staje się obecnie coraz bardziej popularna – zwłaszcza nad polskim morzem. Jesteś ciekaw jakie to sporty wodne? Deska przyda Ci się, kiedy zechcesz trenować:

  • Jest to prosty sport wodny do uprawnia przy brzegu. Niewielką deskę trzymasz w rękach i rozpędzasz się, biegnąc. W odpowiednim momencie rzucasz deskę przed siebie, wskakujesz na nią i ślizgasz się na wodzie! Skimboard jest przyjemnym sportem, do którego trenowania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Jego uprawianie, tak jak klasyczne bieganie, pomoże Ci wzmocnić mięśnie całego ciała, a także wyćwiczyć zmysł równowagi. Dodatkowa korzyść? Skimboard będziesz mógł uprawiać także po powrocie z wakacji – wystarczy jezioro lub staw z płytkim brzegiem.
  • SUP, czyli stand up paddle. Jak uprawiać ten sport na wodzie? Na początek wypożycz deskę, stań albo klęknij na niej i… wiosłuj. Choć brzmi to bardzo prosto, to utrzymanie równowagi na desce w pierwszej chwili może nastręczać Ci pewnych trudności. Sport ten polecany jest osobom, które nie lubią gwałtownych ruchów, najlepiej odpoczywają, obserwując otaczającą ich przyrodę (podczas trenowania SUP pływasz dość wolno) albo chcą wzmocnić mięśnie ramion, grzbietu i brzucha.
  • Jest to jeden z popularniejszych sportów wodnych nad polskim morzem – zwłaszcza na Zatoce Puckiej i na Półwyspie Helskim. Windsurfing wymaga już jednak pewnego przygotowania ciała – jeśli na co dzień biegasz albo trenujesz na siłowni, na pewno sobie poradzisz! Jak zacząć? Najlepiej zapisać się na obóz windsurfingowy dla dorosłych lub kurs windsurfingu w licencjonowanej szkole windsurfingu, podczas którego poznasz podstawy sportu, opanujesz właściwą technikę i dowiesz się, jak samodzielnie dobrać sprzęt.
  • Najbardziej wymagający, ale też sprawiający wiele przyjemności sport. Podczas jego uprawiania będziesz pływał na desce, sterując specjalnym latawcem. Najlepsze warunki do nauki kitesurfingu występują również nad Zatoką Pucką. Pamiętaj Kitesurfing to sport ekstremalny i w żadnym wypadku nie powinniśmy go próbować na własną rękę – w tym celu tak jak w przypadku windsurfingu, najlepiej zapisać się na kurs z instruktorem do licencjonowanej szkoły kitesurfingu.

Sporty wodne – akcesoria

Czy aby wypróbować sporty na wodzie, potrzebny jest specjalny sprzęt? Zależy jaki sport wybrałeś oraz jak chcesz zacząć jego naukę. Jeśli zdecydowałeś się np. na wyjazd windsurfingowy w profesjonalnej szkole windsurfingu, nie musisz o nic się martwić! Licencjonowana szkoła, taka jak Surfszkoła, pozostawia do dyspozycji kursantów wypożyczalnię i wszystkie akcesoria niezbędne do realizacji kursu windsurfingu. Kursanci mogą więc na miejscu skorzystać ze sprzętu, a na zakupy wybrać się dopiero po ukończonym szkoleniu.

Jeśli natomiast wolisz wodne sporty uprawiać na własną rękę, sprawdź najpierw czego możesz potrzebować. Aby zacząć przygodę ze snorkelingiem, niezbędna jest odpowiednia maska. Skimboard wymaga zakupu (lub wypożyczenia) deski.

Pamiętaj jednak, aby bez przygotowania nie próbować sportów wodnych ekstremalnych! Próby windsurfingu lub kitesurfingu mogą wówczas zakończyć się dla Ciebie poważną kontuzją! Będą także niebezpieczne – zarówno dla Ciebie, jak i innych otaczających Cię w wodzie osób.

Sporty wodne w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat stają się bardzo popularne. Plażowiczów nie dziwią już ogólnodostępne szkoły kitesurfingu ani kursy windsurfingu, z których korzysta coraz więcej osób. A to sprawia, że sporty w wodzie zdobywają wielu nowych miłośników. I to nie tylko dorosłych! Skimboard, a nawet windsurfing nadają się już dla przedszkolaków! kitesurfingu dedykowany jest młodzieży dorosłym oraz dzieciom powyżej 12 roku życia. Sporty wodne dla dzieci, uprawiane pod kontrolą rodziców i instruktorów, pomagają maluchom nie tylko wzmocnić zmysł równowagi, ale przede wszystkim uwierzyć w siebie! Podczas urlopu warto więc spróbować czegoś nowego całą rodziną! To, jakie sporty wodne (rodzaje aktywności) wybrać, zależy głównie od Waszych chęci!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here