Spodziewając się dziecka, musisz zadbać o zdrowe odżywianie – jeszcze bardziej niż do tej pory. Czasami jednak prawidłowo zbilansowana dieta to za mało, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Sprawdź, jakie suplementy należy przyjmować w ciąży.

Optymalna podaż witamin oraz składników mineralnych w okresie ciąży wpływa pozytywnie na rozwój płodu i zdrowie mamy. Chociaż zróżnicowana dieta stanowi fundament, najczęściej nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu. Warto bowiem pamiętać, że w ciąży zwiększa się podaż na składniki odżywcze, a dodatkowo pojawia się ograniczona biodostępność niektórych z nich – z uwagi na występujące zaburzenia hormonalne. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (dawniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) rekomenduje przyjmowanie niektórych suplementów.

Kwas foliowy

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy, suplementacja kwasu foliowego jest koniecznością nie tylko w pierwszych miesiącach ciąży (aż do zakończenia procesu organogenezy), ale również w okresie prekoncepcyjnym (co najmniej 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę).

Kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Jego rola w ciąży jest nie do przecenienia, przede wszystkim, dlatego że w dużej mierze zapobiega powstawaniu wielu wad rozwojowych płodu, np. rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia czy przepukliny oponowo-rdzeniowej. Jest niezbędny także w profilaktyce wielu wad wrodzonych serca i układu moczowego płodu.

Suplementacja kwasem foliowym jest jedynie przeciwwskazana w przypadku chorób nowotworowych.

Witamina D

Chociaż ludzki organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę D, u większości osób odnotowywane są jej niedobory. Tymczasem odgrywa ona istotną rolę w organizmie, ponieważ:

  • reguluje stężenie wapnia i fosforu w osoczu
  • pomaga zachować prawidłową gęstość kości.

Niedobory witaminy D zwiększają ryzyko m.in. cukrzycy ciążowej, bakteryjnego zapalenia pochwy, wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, witaminę D warto suplementować przez cały okres ciąży – w dawkach zgodnych z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (DHA)

W okresie ciąży kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest jednym z najważniejszych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływa na rozwój płodu na wielu płaszczyznach jednocześnie, m.in.:

  • odpowiada za optymalną masę urodzeniową
  • wydłuża czas trwania ciąży
  • zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego
  • zapewnia prawidłowy rozwój mózgu dziecka
  • zapewnia prawidłowy rozwój siatkówki oka.

DHA działa korzystnie również na kobietę ciężarną. Istnieją doniesienia, że zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Pozostałe witaminy i minerały

Suplementacja wyżej wymienionych składników odżywczych odgrywa kluczową rolę. Jednak jak pokazuje kalendarz ciąży, znaczenie ma również dostarczenie odpowiedniej ilości takich witamin i minerałów jak: witamina E, prowitamina A, wapń, magnez, jod, żelazo.

Wybierając suplement dla kobiet w ciąży, warto zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale wielkość dawki, tak, aby nie przekroczyć zalecanych wartości. Eksperci ostrzegają, że zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników mineralnych i witamin w ciąży może być groźny dla zdrowia matki i dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here