Spodziewając się dziecka, musisz zadbać o zdrowe odżywianie – jeszcze bardziej niż do tej pory. Czasami jednak prawidłowo zbilansowana dieta to za mało, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Sprawdź, jakie suplementy należy przyjmować w ciąży.
Optymalna podaż witamin oraz składników mineralnych w okresie ciąży wpływa pozytywnie na rozwój płodu i zdrowie mamy. Chociaż zróżnicowana dieta stanowi fundament, najczęściej nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu. Warto bowiem pamiętać, że w ciąży zwiększa się podaż na składniki odżywcze, a dodatkowo pojawia się ograniczona biodostępność niektórych z nich – z uwagi na występujące zaburzenia hormonalne. Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (dawniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne) rekomenduje przyjmowanie niektórych suplementów.
Kwas foliowy
Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy, suplementacja kwasu foliowego jest koniecznością nie tylko w pierwszych miesiącach ciąży (aż do zakończenia procesu organogenezy), ale również w okresie prekoncepcyjnym (co najmniej 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę).
Kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Jego rola w ciąży jest nie do przecenienia, przede wszystkim, dlatego że w dużej mierze zapobiega powstawaniu wielu wad rozwojowych płodu, np. rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia czy przepukliny oponowo-rdzeniowej. Jest niezbędny także w profilaktyce wielu wad wrodzonych serca i układu moczowego płodu.
Suplementacja kwasem foliowym jest jedynie przeciwwskazana w przypadku chorób nowotworowych.
Witamina D
Chociaż ludzki organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę D, u większości osób odnotowywane są jej niedobory. Tymczasem odgrywa ona istotną rolę w organizmie, ponieważ:
- reguluje stężenie wapnia i fosforu w osoczu
- pomaga zachować prawidłową gęstość kości.
Niedobory witaminy D zwiększają ryzyko m.in. cukrzycy ciążowej, bakteryjnego zapalenia pochwy, wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Jak pokazuje kalendarz ciążowy, witaminę D warto suplementować przez cały okres ciąży – w dawkach zgodnych z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (DHA)
W okresie ciąży kwas dokozaheksaenowy (DHA) jest jednym z najważniejszych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływa na rozwój płodu na wielu płaszczyznach jednocześnie, m.in.:
- odpowiada za optymalną masę urodzeniową
- wydłuża czas trwania ciąży
- zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego
- zapewnia prawidłowy rozwój mózgu dziecka
- zapewnia prawidłowy rozwój siatkówki oka.
DHA działa korzystnie również na kobietę ciężarną. Istnieją doniesienia, że zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Pozostałe witaminy i minerały
Suplementacja wyżej wymienionych składników odżywczych odgrywa kluczową rolę. Jednak jak pokazuje kalendarz ciąży, znaczenie ma również dostarczenie odpowiedniej ilości takich witamin i minerałów jak: witamina E, prowitamina A, wapń, magnez, jod, żelazo.
Wybierając suplement dla kobiet w ciąży, warto zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale wielkość dawki, tak, aby nie przekroczyć zalecanych wartości. Eksperci ostrzegają, że zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników mineralnych i witamin w ciąży może być groźny dla zdrowia matki i dziecka.